www.zdravni.com

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта
Вторник, 15 Декември 2009г. 17:51ч.

ДЕРМАТИТ

от
Оценете статията
(0 гласа)

Описание на лекарствен дерматит

Широкото използуване в медицината  на все повече и по-нови медикаменти доведе до зачестяване на алергичните увреждания на кожата и лигавиците. Най-сериозни  усложнения от лекарства е т. нар. алергичен шок. Друго заболяване е медикаментозната  алергична копривна треска. 

 

Описание на медикаментозните алергични реакции /лекарствен дерматит/

Медикаментозните алергични реакции честа се преставят с обриви (червени петна, възелчета, мехурчета и др.), които наподобяват картината на някои инфекциозни заболявания, като рубеола, морбили, скарлатина и др. Точната диагноза тук е от съществено значение, тъй ката трябва да се реши дали болният да се изолира или да му се прилага  противотиваалер- гично лечение.

 

Лечение на лекарствен дерматит

Даването на антибиотици и противотемпературни лекарства може да влоши състоянието на болния, тъй ката самите те са честа причина на тези кожни прояви. Редица лекарства, ката аналгин, седалгин, фенолфталеин и др., причиняват  т. нар. фиксирани екземи. Това са изменения с червено-синкав цвят, ограничени, разполагащи се винаги на едно и също място. Контактна екзема например  се получава у здравни работници при работа с пеницилин, стрептомицин, новокаин, фенотиацин и др. Най-важният подход при наличие на лекарствен дерматит е да се преустанови вземането на лекарства. Необходимо е да се направи преценка на вида на лекарствата, които е приемал болният, и връзката им с кожните изменения. Субективни оплаквания обикновено няма и затова не са необходими локали средства. Необходима е незабавна консултация с лекар.

Е-мейл: Адресът на е-пощата e защитен от спам ботове. Нужен ви е javascript, за да го видите.
Още в тази категория: НЕВРОДЕРМИТ »







loading...

Последни коментари

Кой е онлайн

В момента има 80 посетителя в сайта