Полезни свойства на ябълковия оцет
Всички сме чували за полезните качества на ябълковия оцет. Той е известен отдавна и се прилага в народната медицина за лечение на различни заболявания. Американският лекар Д. С. Джарвис, изучавайки лечебното действие на различните храни, обръща специално внимание на ябълковия оцет. Наблюденията показват, че той бързо възстановява силите на човека, тъй като нормализира киселинния баланс в организма. Джарвис предлага ябълковият оцет да се използва в съчетание с определен режим на хранене - например да се ограничи употребата на месо и мазнини, а да се консумират повече риба, морски продукти, зеленчуци, плодове, зърнени храни.
Съвременната медицина не смята ябълковия оцет за панацея против всички болести. Той подобрява храносмилането, а в съчетание с диетично хранене наистина може да се използва при затлъстяване. Ябълковият оцет е полезен за хората, страдащи от недостатъчна секреторна функция на стомаха и нарушена обмяна, донякъде има свойството да повишава работоспособността. Подобен и дори още по-изразен ефект има оцетът, приготвен от касис или вишни.
Важно е диетата и лечението да се провеждат с чист, натурален ябълков оцет, по възможност необработен с консерванти и други химически вещества. Затова мнозина предпочитат да го приготвят сами, още повече че това не е много трудно. Ето една рецепта за домашно приготвен ябълков оцет.
Как да си приготвим ябълков оцет?
Ябълките се измиват, почистват се от повредените части и се настъргват на едро ренде. Получената ябълкова кашица се слага в стъклен съд и се разрежда с топла преварена вода (на 0,8 кг ябълкова кашица - 1 л вода). На всеки литър вода се добавят по 100 г мед или захар, а за ускоряване на ферментацията се слагат и по 10 г мая.
През първите 10 дни съдът се държи открит при температура 20-300С, като два-три пъти дневно сместа се разбърква с дървена лъжица. След това се прехвърля в марлена торбичка и се изцежда добре. Получената течност се прецежда още веднъж през марля и се налива в съд с широко гърло. По желание може да се прибавят по още 50-100 г мед или захар на литър течност.
След това съдът се покрива с марля, завързва се и се оставя на топло място, за да продължи ферментацията. Тя обикновено завършва след 40-60 дни. Полученият оцет се филтрира, налива се в бутилки и се затваря плътно с тапи. Съхранява се при температура 6-80с.
За лечение и общо укрепване на организма един - два пъти дневно се приемат по 2 чаени лъжички ябълков оцет, разтворен в чаша вода.
Как да се използва ябълковия оцет при затлъстяване?
При затлъстяване ябълковият оцет се пие 3-4 пъти дневно - по 2 чаени лъжички, разтворени в чаша вода, след ядене. Забележим ефект обикновено настъпва след два месеца, а изразен - след една-две години. Разбира се, препоръчително е приемането на ябълков оцет да се съчетае с балансиран здравословен режим на хранене.
Хората, страдащи от гастрит и язва на стомаха и дванадесетопръстника, трябва предварително да се посъветват с лекар.