Знаете ли, че зеленият чай е засищащ, тъй като е богат на белтъчини? В зависимост от сорта в напитката може да се съдържат от 15 до 25% белтъци. Неслучайно в Китай и Япония чаените листа се добавят в салати, супи или ястия с месо - по съдържание на белтъчини те са сравними с фасула или лещата.
Листата на зеления чай (за разлика от черния) не се подлагат на ферментация и поради тази причина те крият истинско богатство от полезни вещества. В тях се откриват много макро- и микроелементи - калий, калций, желязо, магнезий, цинк и др.
По количеството на витамините зеленият чай превъзхожда много зеленчуци и плодове. Най-голямо е съдържанието на:
- витамин С - в свежите чаени листа, преди да бъдат откъснати, той е 4 пъти повече, отколкото в лимоните. При това този важен витамин е свързан с танини, които не му позволяват да се разруши под въздействието на горещата вода;
- витамини от групата В;
- витамини Р и рр - в 3 чаши зелен чай се съдържа днвената норма от тези витамини.
Мнозина са чували, че зеленият чай потиска апетита. Това не е точно така. Чаша чай след ядене действително може да засили усещането за ситост и след една порция лека салата и чашка от зелената напитка няма да ви се иска да продължите обяда с по-солидни ястия и десерт. Но пиенето на чай вместо ядене може да раздразни стомаха и да провокира истински глад.
Веществата в състава на зеления чай улесняват разграждането на мазнините и подобряват храносмилането. Освен това напитката извежда излишните течности, чудесно ободрява, подобрява настроението и повишава работоспособността.
Зеленият чай винаги трябва да се пие прясно запарен - престоялата запарка губи витамините и белтъчините си.
Ако искате да използвате зеления чай за отслабване, придържайте се към следното примерно меню:
Сутрешната закуска се състои от пресни плодове. На обяд и на вечеря се ядат предимно салати от сурови зеленчуци с диетична заливка от малко зехтин и лимонов сок. Добре е солта да се сведе до минимум.
Веднъж дневно - на обяд или на вечеря, към менюто се добавят умерени количества белтъчни храни с ниско съдържание на мазнини - нетлъсто месо, пиле (без кожата) или риба, нискомаслено несолено сирене, обезмаслено кисело мляко, яйца.
През деня може да се изяжда по някой свеж плод. Пият се поне 5-6 чаши прясно запарен зелен чай.
Набавете си висококачествен насипен зелен чай и го съхранявайте в добре затварящи се метални, порцеланови или стъклени съдове. За разнообразие можете да изберете ароматизиран чай с различни натурални добавки - с жасмин, портокал, лимонова трева, мента и др. Не използвайте зелен чай в пакетчета - той е с изключително ниско качество, дори и да е от световно известна фирма.
Зеленият чай се запарва много кратко - 1 до 2 минути. Желателно е запарката да не се оставя да престои. Най-добре се усвоява топлият, но не съвсем врял чай.
Тази диета може да се спазва без усилия в продължение на 1-2 седмици, а дори и по-дълго.