Поддържането на хранителен режим с продукти, които алкализират, а не такива, които увеличават киселинността в тялото, може да възстанови здравето и дори да добави няколко години живот. Американското списание „Здравето на суровата храна” разяснява в обширен материал, че човешкото тяло най-добре се чувства при поддържането на леко алкална рН от 7,35, но лошото хранене и стресът могат да променят рН към киселинност, когато за съжаление болестите процъфтяват. За нормализирането на киселинността можем да помогнем на тялото чрез коригиране на хранителните навици.
“За съжаление, голяма част от хората не обръщат особено внимание на храненето си, докато не се изправят пред сериозни заплахи за здравето си. Чак тогава започват да правят отчаяни опити да възвръщане на здравето си”, коментира диетологът Каръл Галанти. Според нея добрата новина е, че повечето хора все още имат възможност да възвърнат нормалното функциониране на органите си, но много по-добре би било, ако успеят да приемат храненето като част от превенцията на заболяванията.
Пет причини да преминем към диетата, съставена от алкални храни:
1) Алкалните храни драстично повишават енергията ни. Повечето хора приемат кофеин чрез кафето или чая за тонизиране, някои дори прибягват до т.нар. „енергийни напитки”, въпреки доказаното им негативно влияние върху здравето. Ако искате да повишите енергията си безопасно и по естествен начин, просто се придържайте към алкална диета. Алкална диета помага и за успокояване на съня.
Въпросният хранителен режим е съставен предимно от алкалообразуващи храни, като смокини, меласа, зелени листни зеленчуци, бадеми, цвекло, фурми, целина, пъпеш и магданоз.
2) Поддържа оптимални функции на тялото. Нашите тела функционират оптимално, когато са в алкално състояние. В същото време по-голямата част от храната, която се консумира, е киселинна – месо, млечни продукти, риба, яйца, захар, сода, кафе, чай, алкохол, никотин, термично обработени храни, и т.н. Тази киселинна диета е силно притегателна за заболяванията, тъй като води до дисбаланс във функционирането на органите.
При следването на хранителен режим, при който 70-80 процента от храната е алкална, функциите на тялото могат да се балансират. Диетологът подчертава, че това е състояние на възстановяване, при което веднага усещаме тялото си по-здраво, енергично. Първите „симптоми” за подобряване на функциите, са изчистване на кожата от пъпки и петна и по-лесното фокусиране на ума. На противоположния полюс при киселинната диета са хроничната умора и наднорменото тегло.
3) Забавя процеса на стареене. Киселинната диета извлича много повече витамини и минерали от нашите кости и мускули, което буквално изсмуква силите на тялото и ни състарява. В анализите на Националния институт по здраве в САЩ е записано, че при остаряване на тялото се губи мускулна маса, което предразполага към фрактури. Тригодишно проучване на института сред възрастни мъже и жени показва обнадеждаващи резултати. Участниците в изследването са били подложени на диета, богата на калций, който приемали чрез плодовете и зеленчуците. Резултатите накрая на проучването показват, че мускулната маса при възрастните хора е запазена на нивото отпреди три години.
4) Намалява риска от рак. Някои изследвания показват, че богатата на алкални храни диета значително намалява риска от туморни заболявания. Десетки изследвания вече доказаха, че туморите се образуват след години наред атакуване на тялото с термично обработена храна, ГМО, консервирани продукти, които реално не носят необходимите вещества за функциониране на организма. Негативните емоции също са предпоставка за подобно болестно състояние.
5) Държи настрана излишните килограми. И естественият бонус към алкалната диета е здравословното отслабване и възвръщане на най-естественото състояние на тялото, когато органите функционират нормално. Диетологът д-р Линдзи Дънкан стига и по-далеч с твърдението, че телата ни плащат цената на хранителния режим, който поддържа киселинна среда в организма. А „тялото плаща цената” най-често със сърдечно-съдови заболявания, депресия, разсеяност, лошо настроение и намаляваща памет.