Тънкости при определяне на правилната диета?
Ако сте объркани по отношение на програмите за намаляване на теглото, не сте сами. Във всеки определен момент диетите се движат в диапазона от такива с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на въглехидрати до диети с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати. Някои наблягат предимно на протеините. други изискват точно комбиниране на хранителните вещеcrва на всяко хранене. В медицинската си практика уcтанових, че правилното разбиране на мисленето, което се крие зад диетата, води до силно изразена съгласуваност.
Започвам с кратка иcтория, която да ви подготви. Съвременната епоха на подобряване на здравето чрез намаляване на теглото започва с хранителните препоръки на Американската асоциация по сърдечносъдови заболявания, които са в резултат на изследвания, направени след Втората световна война от пионера изследовател д-р Ансъл Кийз от университета в Минесота. Той сравнява начина на хранене с броя на сърдечните инфаркти в различни страни по света и установява, че там, където употребяват по-малко мазнини, хората се радват на по-добро състояние на сърдечносъдовата система. До голяма степен това е вярно q то подкрепя разбирането ни за въздействието на храната върху здравето.
Но не беше напълно вярно, бяха ни необходими години, за да допълним знанията си за връзката между храненето и здравето (особено на сърцето).
Когато д-р Кийз извършва изследванията си за връзката между приема на мазнини и сърдечносъдовите заболявания, той открива едно изключение на гръцкия остров Крит, където консумацията на мазнини е висока и в същото време броят на сърдечните заболявания - нисък. Това противоречало на всичко останало, което изследванията му показват и затова критското изключение не било взето под внимание. Оказало се, че заключението е неправилно.
Националните препоръки за намаляване на цялостния прием на мазнини се определят до голяма степен на базата на откритията на д-р Кийз и на други подобни изследвания. По това време е взето решение да не се провежда проучване, струващо милиони долари, за изпробване на въздействието на диетата с ниско съдържание на мазнини. Вместо това ръководните принципи се основавали на най-добрите налични доказателства. За да сме справедливи, трябва да отбележим, че е трудно да се измерят дългосрочните ефекти на начина на хранене върху сърдечносъдовата система. Артериосклеротичните плаки се натрупват по стените на кръвоносните съдове в продължение на целия живот, преди да станат достатъчно опасни за причиняване на сърдечен инфаркт или мозъчен инсулт. Затова идеалното изследване на начина на хранене би отнело дълги години за цялостното му провеждане, през което време разходите за наблюдение на участниците ще са огромни.
Имаше и политически елемент в определянето насоките за хранене с малко мазнини - един вид "правилно хранене", не по-различно от правилната политика през последните години. Ролята, която сенатската комисия, председателствана от Джордж Макгавърн, изигра в написването на насоките за национално хранене, беше блестящо документирана от журналиста Гари Тобс в списание "Science" от март 2001 година. Комисията на Макгавърн първоначално беше основана, за да се бори с недохранването, но през 70-те години на миналия век тя пренасочи дейността си към нова цел - предотвратяване на прехранването. Кампанията започна с предварително създадената идея, че мазнините са безспорно вредни и че прекалената им употреба е главна причина за затлъстяването и сърдечносъдовите заболявания в САЩ. Комисията също така беше склонна да подозира, че тези, които не гледат на мазнините като на обществен враг номер 1, са под незаконното влияние на индустриите, занимаващи се с производството на говеждо месо, яйца и млечни продукти. Заключението, че консумирането на храни с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на въглехидрати е правилно, стана общоприето правило, независимо от липсата на доказателства, че такава диета може да подобри цялостното здраве.
Дебатът мазнини срещу въглехидрати
Как се развива Америка след налагане на препоръките за употреба на продукти с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на въглехидрати? Ставаме все по-дебели и по-дебели. Освен това възрастово обусловеният диабет - сигурен знак за нездравословни кръвни показатели - стана широко разпространен. Как отидоха нещата в неправилна посока? Първоначално се смяташе, че новата американска диета с ниско съдържание на мазнини ще наподобява режима на хранене в страни като Китай и Япония, където броят на сърдечносъдовите заболявания е много малък. Но хранителната индустрия на САЩ започна да ни осигурява храни с ниско съдържание на мазнини, които са приятни на вкус. Тя създаде вкусни, силно преработени храни, включително бисквити и печени продукти, които са рекламирани като съдържащи малко мазнини, без холестерол. Те са източник на "празни калории", както твърдят специалистите по хранене. В натуралните храни захарите и скорбялата са свързани с фибрите и хранителните вещества, затова когато ядем пълнозърнест ориз, получаваме цялата комбинация. При преработката се отстраняват фибрите (по такъв начин и хранителните вещества), за да се готви по-бързо и лесно оризът. Но в резултат на това всичко, което получаваме, са скорбяла и калории - лишени от необходимите фибри и хранителни вещества.
Хранителната пирамида на Министерството на земеделието на САЩ е изградена на базата на така наречените "сложни въглехидрати" - хляб, тестени изделия, ориз. Както повечето американци, възприех това да означава, че мога да консумирам тези храни в изобилие и да продължавам да бъда слаб, здрав и щастлив завинаги. В медицинския университет ни учеха, че единственото вредно въздействие на захарта е разрушаването на зъбите. Ако се върнете към 70-те Години на миналия век, ще си спомните как хлябът, тестените изделия и оризът се препоръчваха като здравословни, сравнени с предполагаемия злодей - месото.
Какво сме научили от това време насам? Много неща. Разбирането, че хранителните фибри са важен компонент на храната ни, беше непознато по времето на изследванията на Ансъл КиЙз. Едва през 70-те години започнахме да оценяваме важната роля на фибрите. Дори тогава по-голямата част от вниманието ни беше насочено върху ефекта на фибрите върху функционирането на стомаха и дебелото черво. През 1980 година д-р Кийз написа книга, обобщаваща неговите изследвания. В нея той споменава, че фибрите може да са важна съставка, невключена в по-ранната му работа.
Оказва се, че в САЩ и северните европейски страни, където консумацията на мазнини е висока и броят на сърдечносъдовите заболявания също е висок, въглехидратите са с най-ниско съдържание на фибри. За разлика от тях в по-малко развитите страни, където храната е с високо съдържание на въглехидрати и ниско съдържание на мазнини, във въглехидратите им се съдържат много фибри. През 90-те години на миналия век в Харвардския университет по хранене под ръководството на д-р Уолтър Уилит била разгледана връзката между употребата на фибри и разпространението на сърдечносъдови заболявания. Откриват, че когато хората приемат въглехидрати с високо съдържание на фибри като зеленчуци, непреработени зърнени храни и брашно, вредата от повечето хранителни мазнини се свежда до минимум. Само наситените мазнини остават опасни за причиняване на сърдечен инфаркт, но дори и тогава - не в толкова тежка форма.
Когато Американската асоциация по сърдечносъдови заболявания и други национални агенции разпространиха най-напред препоръките си за намаляване употребата на мазнини, по-голямата част от мазнините, консумирани в САЩ, бяха нездравословните наситени мазнини. Не се знаеше много за ефекта от другите мазнини (зехтин, рибени масла, фъстъчено масло и други). Тъй като дори и експертите не разбираха напълно ролята на мазнините за здравето, препоръките бяха насочени към намаляване на приема на всички мазнини. В резултат на това консумацията на наситени мазнини значително намаля. Всъщност общият холестерол на американците намаля, въпреки че ставахме все по-дебели. Защо? Общият холестерол намалява, защото приемаме по-малко наситени мазнини, а повече добри мазнини. Но докато лошият холестерол е по-нисък, същото се отнася и за добрия холестерол - този, който подобрява функционирането на сърдечносъдовата система. И третият вид мазнини в кръвта - триглицеридите - също са с по-високи стойности - още една неблагоприятна последица от затлъстяването. Триглицеридите допринасят за запушването на артериите.
Накрая научихме повече за различната природа на мазнините и въглехидратите, когато става въпрос за напълняването. Мазнините съдържат повече калории от въглехидратите. Винаги сме го знаели, но не сме разбирали значението му. Смятахме, че от въглехидратите се пълнее по-малко. В действителност обратното може да е вярно. Когато приемаме мазнини, ние се засищаме; затова знаем кога да спрем да се храним. Рафинираните въглехидрати предизвикват бързи промени в стойностите на кръвната захар, стимулират още повече глада и по такъв начин способстват за преяждането и затлъстяването. Отново напомням, че това не беше известно по времето, когато беше възприет подходът за хранене с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на въглехидрати.
В края на 70-те години на миналия век д-р Дейвид Дженкинс от университета в Торонто въведе понятието гликемичен индекс. Чрез него се измерва степента, до която се повишава кръвната захар след приема на определена храна, и доколко тя допринася за увеличаване на теглото. Едно от учудващите открития беше, че някои скорбяли като белия хляб и белите картофи повишават нивата на кръвната захар по-бързо, отколкото захарта. Най-добрите намерения на Министерството на земеделието на САЩ с неговата пирамида на храните се оказаха препоръка за хранене, базиращо се на захарите! Широкото възприемане на този начин на мислене е причината за затлъстяването на Америка. Националните насоки, които бяха създадени, за да ни направят слаби и здрави, всъщност ни направиха по-дебели и по-болни.
Обяснение на популярните диети
Какви са популярните диети, предлагани на хората през тези 30 години, откакто са публикувани насоките? Първоначално повечето програми следват общоприетата норма за ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на въглехидрати в храната. Най-известна е gueтaтa на Приткин. При нея се изисква строго ограничаване на всички мазнини. През последните години в диетата на Притикин се либерализира отношението към ненаситените мазнини. Възхищавам се от лекарите, работещи с тази диета, за отдадеността им на предпазването от сърдечносъдови заболявания, което включва и успешно прилагане на физически упражнения. Но дори и привържениците на диетата на Притикин признават, че тя е трудна за спазване и изисква огромна преданост от страна на пациента. Освен това високото въглехидратно съдържание на диетата може да влоши стойностите на холестерола и триглицеридите при някои пациенти. Тя определено не е масова диета.
В началото на 70-те години на миналия век g-p Аткинс написа книгата Революционната диeтa на g-p Аткинс, която шокира всички, тъй като защитаваше точно обратното на евангелието, проповядващо ниско съдържание на мазнини. Той призоваваше към спазване на диета с високо съдържание на наситени мазнини и ниско съдържание на въглехидрати и веднага беше отхвърлен от средите на медиците и специалистите по хранене. Критиката беше подкопана от факта, че диетата даваше много по-добри резултати от тази на Американската асоциация по сърдечносъдови заболявания с малко мазнини и много въглехидрати. Диетата на д-р Аткинс беше атакувана донякъде и защото приемът на въглехидрати се ограничаваше толкова драстично, че телесните мазнини се разграждаха, за да се осигури енергия, което причинява състояние, наречено кетоза. При иначе здрави индивиди с наднормено тегло няма доказателства, че кетозата представлява опасност. Но тя има връзка с намаляване обема на течностите и известна дехидратация, което може да създаде проблеми при пациенти с бъбречни заболявания или при тези, които приемат лекарства за хипертония. Най-общо казано обаче ефектът от кетозата е преувеличен.
Главният проблем, който съществува при диетата на д-р Аткинс, е свободният прием на наситени мазнини. Вече има доказателства, че непосредствено след приемане на наситени мазнини се получава нарушение във функциите на артериите, включително и на тези, които снабдяват сърдечния мускул с кръв. В резултат на това повърхността на артериите (ендотелиум) е подложена на свиване и запушване. Представете си: при правилните (или по-скоро неправилни) обстоятелства консумирането на храна, богата на наситени мазнини, може да предизвика сърдечен инфаркт! Освен това след хранене с такава храна някои елементи в кръвта, наречени остатъчни частици, остават по-дълго, отколкото е здравословно. Тези частици допринасят за натрупването на плаки по стените на съдовете. Това не беше известно по времето, когато д-р Аткинс разработи своята диета. Но вече го знаем.
Тези неблагоприятни ефекти не настъпват, когато се приемат ненаситени мазнини. Затова вдиетата "Саут Бийч" силно поощряваме употребата на "правилни мазнини". Те придават приятен вкус на храната, като същевременно допринасят за поддържането на кръвоносните съдове здрави.
Друга основна диетична програма през последните години е диeтата на g-p Дийн Орниш. Неговият подход е подобен на Притикин. Той призовава към строго ограничаване на всички мазнини и свободна консумация на въглехидрати. Набляга се на физическите упражнения и техники за релаксация. В няколко малки проучвания той демонстрира подобряването на здравното състояние на съдовете в резултат на неговата диета. Най-големият проблем, който виждам в подхода на д-р Орниш и който самият той признава, е, че програмата е трудна за спазване. Друг момент е ограничаването на всички мазнини. Повечето полиненаситени и мононенаситени мазнини са полезни за вас и кръвоносните ви съдове. Затова защо да не ги използваме за засищане и подобряване вкуса на храната? Също така е тревожно, че при определени пациенти високият прием на въглехидрати може да предизвика преддиабетен синдром, който ще разгледаме по-нататък. След като поне една четвърт от американците са предразположени към развиването на този синдром и той присъства при повече от 50% от тези, които са получили сърдечен инфаркт, проблемът не е за пренебрегване. д-р Орниш разработва своята диета, когато не се знаеше нищо за пагубния ефект на рафинираните въглехидрати. Днес д-р Орниш все повече набляга на въглехидратите с високо съдържание на фибри, които няма да предизвикат предиабет.
Познавам д-р Аткинс и д-р Орниш И се възхищавам от тях. Те успешно се справят с традиционните схващания и имат значителен принос за нарастващото внимание върху предотвратяването на сърдечносъдовите заболявания чрез подобряване на начина на хранене и живот. Критикувани са за комерсиалния успех на програмите им, но те се задържаха. Освен ако някой не популяризира науката за храненето, Америка никога няма да успее да сложи под контрол трудностите, свързани със затлъстяването и сърдечносъдовите заболявания.
Моята цел не е да наблягам на употребата нито на бедна на мазнини, нито на бедна на въглехидрати храна. Моето желание е да се научите да избирате правилните мазнини и правилните въглехидрати. Ще привикнете да харесвате храни, които са добри на вкус, задоволяват апетита ви и не предизвикват глад няколко часа по-късно. По този начин можете да разработите хранителна програма, най-подходяща за вас, за краткосрочно намаляване на теглото, дългосрочно поддържане на теглото и за оптимално здраве.
д-р Артър Агъстън, създател на диетата "Южен бряг"
Най-популярните диети в света:
Какво представлява диетата "Пиер Дюкан"?
Диетата на Пиер Дюкан е от четири фази. Диетата на Пиер Дюкан е богата на протеини, ниска на калории, също така тази диета намалява апетита.
Нещо повече, самият процес на абсорбирането на протеини води до висококалорични разходи, като по този начин позволява загуба на тегло без загуба на мускулна маса.
Програмата допуска и период на пост-диета, когато организмът се адаптира и не дава възможност за връщането отново към напълняване. Избягва се така нареченият йо-йоефект.още:
90-дневната диета представлява четири цикъла на хранене. Специалистите твърдят, че с прилагането на тази диета ще отслабнете до 25 кг за три месеца (в зависимост от количеството на добавени мазнини в храната и нейното количество). Освен голямата загуба на тегло, тя значително ще ускори обмяната на веществата. Ако продължите да се храните разделно и след прекратяване на диетата, без да правите някакви усилия (с изключение на факта, че трябва да се ограничаваме само до плодове за закуска, и да не комбинираме продукти, като например протеини и въглехидрати) ще продължите да отслабвате. още...
Много популярна диета в Европа и Америка. Тя е разработена в Бостън от д-р Бари Сиърс. Продължителността на диетата 14 дни.
Диетата се основава на балансирано съчетаване на храната на белтъци, въглехидрати и растителни мазнини. Парадоксално е, че д-р Сиърс препоръчва: "Яжте повече - и ще отслабнете.” още...
Кой е създателят на диетата "Орниш"?
Дийн Орниш е лекар, професор по медицина в Калифорнийския
Университет. Той е президент и директор на изследователски център по профилактична медицина. Д-р Орниш няма завършено образование по диетология. Създадената от негодиета, обаче е изключително ефективна и гарантира добри резултати.
Позволени храни:
Зеленчуци, плодове, ориз, супи, морски и млечни продукти, месо. още...
Какво представлява диетата на д-р Робърт Аткинс?
Диетата е създадена през 1972 г след години на упорит труд и различни изследвания в областта на здравословното хранене.Какво я прави по-различна от другите диети? Специалистите твърдят, че диетата гарантира дълголетие. Каква е философията на д-р Аткинс? Въпреки че Робърт Аткинс е лекар, той е защитник на алтернативната медицина. още...
Режим в диетата на Приткин
- Не повече от 10 грама мазнини дневно, и не повече от 1000 калории на ден.
Това е режимът в диетата на Приткин.
Позволени храни : картофи, зеленчуци, плодове, постно месо и риба.
Забранени храни: захар и мед, сол, чай, кафе и алкохол. още...
Списък с всички популярни диети за отслабване