www.zdravni.com

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

ДИЕТА СРЕЩУ РАК

(0 votes, average 0 out of 5)

Диета срещу рак. Какво означава противоракова диета?

Основните принципи на противораковата диета са:

1. Предпазване от затлъстяване. Известно е, че наднорменото тегло е фактор за риска от развитието на много злокачествени образувания (в това число и рак на rъpдaтa).

2. Намаляване на използваните мазнини. В мазнините се съдържат канцерогени. В епидемиологичните изследвания е доказана пряката връзка между употребата на мазнини и честотата на развитие на рак на rъpдaта, рак на дебелото черво и простатата.

3. Консумация на плодовe и зеленчуци в храната, които осигуряват на организма растителна целулоза витамини и вещества, които притежават антиканцерогенни свойства.

4. Приемане на растителна целулоза, съдържаща се в житните растения, плодовете и зеленчуците. Растителната целулоза намалява контакта на канцерогените с дебелото черво.

5. Ограничена употреба на алкохол. Известно е, че алкохолът е един от факторите на риска за развитието на рак на устната кухина, хранопровода,

черният дроб и гърдата.

6.Избягване на пушената и нитратсъдържащата храна. В пушената храна се съдържа значително количество канцерогени, а нитрати има най-вече в различните видове колбаси.Нитратите се използват за тяхното оцветяване.

7.Редовните физически упражнения предпазват от затлъстяване и по този начин способстват за намаляване на развитието на рак.

8..Добрият психологически микроклимат също влияе успешно.

9.Стриктността на спазване на режима създава ново усещане за живот и поведение.

 

Какво е действието на хранителните добавки в диетата срещу рак?

Хранителниет добавки съдържат микроелементи и растителна целулоза, които предпазват от развитието на рак, но на пазара съществуват и много продукти, за чието противораково действие няма никакви доказателства.

Следните продукти имат доказано противораково действие: зеленчуци, съдържащи каротин (най-често такива са жълтите и червените - моркови, домати, репички и т.н.); плодове и зеленчуци, съдържащи голямо количество витамин С (цитрусови плодове); зеле, броколи, карфиол, чесън.

 













Любопитно





loading...

Последни коментари

Кой е онлайн

В момента има 128 посетителя в сайта