Десет години след като започва да шества из Европа, периодически диетата, наречена "90 дни", набира популярност в различни компании у нас. Ентусиазираните от поредната надежда за гарантирано отслабване без йо-йо ефект си предават правилата и разменят рецепти.
На хранителния режим, чието име издава и претенциите му, са посветени книги, статии и форуми, а с всяка нова вълна на интерес постулатите се видоизменят. С изключение на срока, който трябва да доведе до заветното вталяване, последвателността на редуване на храните и ограничението до обяда да се ядат само плодове.
Авторството на схемата си оспорват американски фитнес инструктор и тандем от учителки словенки.
Погледнато по-едро, системата за сваляне на колограми чрез редуване на 4 типа храни в строга последователност през 4 дни залага на теорията за разделното хранене.
Убедените в ефекта изтъкват и допълнителни ползи от "правилното" комбиниране на храните - твърдят, че буквално усещат прилив на сили, който обясняват с детоксикация на организма.
Според апостолите на диетата тя не само топи излишното тегло, но може да промени метаболизма и така да предотврати бързо напълняване след спирането на режима. Важното е, че всеки ден стомахът получава само съвместими групи храни, които се разграждат от един ензим, убеждават последователите на диетата. Така според тях се улеснява храносмилането и не се допуска ферментация заради неблагоприятни комбинации на продукти. А като бонус се повлиявали благоприятно стомашни проблеми, защото заради еднородния характер на храните се усвоявали едновременно, без част от тях да престояват дълго като загниваща маса. Най-често даваният пример в защита на диетата е с парчето черешова пита, след което мнозина чувстват дискомфорт. Според философията на "90 дни" захарите от плодовете и от тестото се усвояват с различна скорост и това, което се задържа в червата дълго, забавя метаболизма.
Най-изкушаващото в диетата е, че обещава загуба на килограми без глад и с претенциите, че осигурява на организма всички витамини и минерали, от които той се нуждае. А заради пренастройването на обменните процеси в края на трите месеца човек се чувства страхотно - тонизиран, зареден с енергия и оптимизъм.
С изключение на три равномерно разпределени "водни дни", в които не се приема нищо друго освен течности без калории, няма ограничение за порциите, разрешени за съответния ден храни.
В масовия вариант на режима обаче се препоръчва храната да все пак да се намали така, че да не се зарежда с повече от 1800-2000 калории за 24 часа. В същото време трябва да се пие повече вода - поне 1,5 литра, без условия човек да се откаже от кафето и чая, стига да не им слага захар. Затова пък според диетата абсолютно строго трябва да се спазва последователността на храните - започва се с протеинов ден, следва ден на храни, доминирани от скорбяла, после въглехидратен ден и 4-дневната серия завършва с плодова фиеста.
По принцип фрукти не липсват и в останалите дни, но се указва да се приемат само на закуска. Всъщност с тях се изчерпва изборът за първото ядене за деня. В някои варианти на диетата във всички дни може да се ядат и допълнително плодове, но не по време на храненията, а минимум час преди това. В други интерпретации е неограничен и приемът на заленчуци - според едни източници в суров вид, според други - като супи или бульоните от тях. Целта е с витамините и минералите да се обогатят с разнообразни съставки еднородните храни, фиксирани за съответните дни.
Независимо от редакциите на режима, който обещава хубава фигура за 90 дни, неизменно е правилото да не се вечеря след 20 часа и порцията да е 1/2 от обяда. Най-много някой либерален гуру да допуска уговорката "или не по-късно от 3 ч преди лягане". Друго съвпадение е, че всеки от вариантите в книгите и публикациите, които претендират за ефективност на диетата, задължително съдържат предупреждение да се направи консултация с лекар специалистНай-малкото заради големите различия в здравето, възрастта, пола и начина на живот на хората, които искат да я прилагат. Това донякъде смекчава отношението на дипломираните специалисти по хранене и диететика, които по принцип посрещат с недоверие идеи, дошли извън техните среди. Но се надсмиват над разделението на храните във въпросните 4 групи и изтъкват, че макар и по малко, във всяка има и вещества от останалите.
Какво предвижда диетата в най-популярния си вариант?
Месо, риба, сирена, яйца, мляко и млечни прозведения са стълбът на храненето през първия ден. Може да се комбинират със салати, овкусени с малко зехтин или ядки. През втория ден се избира между ориз, боб, грах, соя, царевица, картофи... През третия се разрешават тестени изделия. А после следват плодове на корем. И отначало. Само на всеки 29-и ден не се яде нищо, пие се само вода.
Почти всички режими, които не проповядват гладуване или изключване на основни групи хранителни вещества "работят", най-малкото защото дисциплинират да обръщаме внимание на здравословните страни на храненето, коментира доц. Светослав Ханджиев, член на Европейската академия на науките по хранене. В професионалния си път той се е сблъсквал с повече от 500 вида диети с обещания да доведат до идеална фигура, но често става дума за нещо като еквивалент на чалгата в музиката, чудеса не стават, най-сигурно е да се заложи на умерено разнообразно хранене с понижена енергийна плътност, на повече разходки и физическа активност, на пълноценен сън и хармоничен живот, съветва ученият.