Описание на остър лимфаденит
Острият лимфаденит представлява остро възпаление на лимфните възли. Лимфните възли са биологичният филтър на организма. Бактериите, попаднали от гнойните рани, рагади, язви и др. В лимфните съдове, се обезвреждат в лимфните възли. Най-честите причинители са стрепто- и стафилококите. Засягат се предимно възлите в областта на шията, аксилата и ингвиналните гънки.
Форми на остър лимфаденит
Различаваме две форми на острия лимфаденит: обикновен лимфаденит(lymphadenitis simplex) и гноен лимфаденит (lymphadenitis suррurаtivа).При обикновения лимфаденит възпалителните изменeния в лимфните възли изчезват напълно, докато при гнойния се стига до некроза и размекване на лимфните възли.
Симптоми при обикновен лимфаденит
Клиничната картина при обикновения лимфаденит се изразява в увеличение на един или няколко възела, които са твърди, несраснали помежду си, подвижни, но болезнени при палпация. Кожата над тях е свободна.
Симптоми при гноен лимфаденит
При гнойния лимфаденит възлите са сраснали помежду си в пакет, меки, симптомът на флуктуция е често положителен. Кожата над лимфния пакет е едематозна, зачервена, болезнена и сраснала с подлежащите лимфни възли. На мястото на флуктуацията тя изтънява, пробива се и през фистулата изтича гнойната материя, примесена с некротизиралите лимфни възли. Към локалните симптоми се прибавят и общи: неразположение, отпадналост, чести втрисания, висока температура, левкоцитоза и ускорено утаяване. Острият лимфаденит може да доведе до усложнения като дълбоки абсцеси, флегмони, тромбофлебити и метастатични абсцеси в белите дробове.