Къде намира приложение джинджифила?
В кулинарията са намерили приложение и пресният корен, и смленият джинджифил. Диапазонът на използването на подправката е много широк.
Джинджифилът не само ароматизира, но и подобрява вкуса на горещите месни ястия. Подправката се добавя в ястия с агнешко, говеждо, телешко, свинско, пилешко, пуешко,гъше.
Китайската кухня и джинджифила
Китайските кулинари използват джинджифил за приготвянето на пелмени и задушени кльоцки с пълнеж.
Той придава апетитен аромат на горещите рибни ястия. С джинджифил се приготвят многобройни сосове - уорчърски за салати, за агнешки пържоли, кисело-сладък за месо, лютива подправка от домати "чатни" и други.
Джинджифила и ястията
С джинджифил се подобряват маринатите за накисване на продуктите, с него мариноват дори пъпеши и краставици.
Джинджифилът придава фин вкус на суфпе, особено на бобените, картофените, а също на сосовете и на всички видове оризови ястия.
Парче от джинджифил може да се добави към второто ястие по време на приготвянето му и да се извади преди сервирането му на масата.
Ако, докато се вари млякото, се добави в него парченце изсушен джинджифил(с дължина около 2 см), няма да имате проблеми с усвояването му.
Полезно е също да се дъвче джинджифил след ядене, защото това почиства устната кухина и придава приятна миризма на дъха.
От напитките е известен не само джинджифиловият чай, има още джинджифилово вино, джинджифилова вода за отслабване и т.н.