За да имате тънка талия придържайте се към т.нар. дробно хранене, т.е. през 3 часа човек да приема минимално количество храна". Става дума за прием на следните интервали: традиционна закуска към 8 ч, след това втора 10,00-10,30 ч, обяд в 12-13 ч, трета закуска към 15-16 ч и вечеря към 18 ч. "Много важна е ранната вечеря, с която, уви, българинът не е свикнал. Обикновено той сяда на масата късно след 20,30-21,00 ч, когато се събира цялата фамилия", каза д-р Валентина Стаменкова, специалист диетолог, завеждаща отделението по хранителна терапия в столичната Военномедицинска академия (ВМА).
В изброените от нея часове човек може да хапва плодове, млечни продукти, фреш, но не от кутията от магазина, а да си го направи сам от свежи плодове и зеленчуци с помощта на сокоизтисквачката. "Като си приготвите 150-170 мл сок, той да се изпие до 15-20 минути след това, защото след този период в сока има само плодова вода, въглехидрати и витамини в минимално количество. А нали целта е те да се приемат, колкото се може в по-голям процент", добави д-р Стаменкова.
Препоръчаното от нея дробно хранене е много полезно, защото така в организма се наблюдава постоянно постъпване на хранителни вещества и се избягва периодът на гладуване. А когато не му се подават регулярно храни, поемайки следващата порция, организмът има способността да се презапасява. При това положение следва натрупване на мазнини и преработване на въглехидратите в мазнини, които се отлагат като чиста химична единица и се стига до напълняването.
70 грама извара за следобедна закуска
Ето какво примерно меню предлага д-р Валентина Стаменкова за читателите на "Труд", които искат хем да си хапват, хем да се вталят:
- Закуска: чаша чай (подсладен с ч.л. мед, тъй като това е перфектният подсладител, съдържащ прополис и фитовещества), филия пълнозърнест хляб, а към нея 50 гр обезсолено, свежо сирене или извара с 50 гр зеленчук (домат или краставица).
- 10 ч: плод (около 200 гр) или плодов прясно изтискан сок. Ако се занимавате с умствен труд, към фреша може да добавите 10 гр мед.
- Обяд: 250 мл зеленчукова супа, порция риба с богата салата. За десерт - плод, плодова салата или кисел. Хлябът да е в рамките на 50-70 гр и то пълнозърнест.
- 15 ч: пресен плод, фреш или 70-100 грама извара. Друго решение е пълнозърнеста бисквита, а ако изразходваме повече енергия, с нея може да приемете и 10 гр въглехидрат като шоколад, мармалад или мед.
- Вечеря: Голяма салата, обогатена със сирене, извара или ако искате да повишите въглехидратната компонента - заложете на булгура. Или ако сте свикнали с повече протеини, може да добавите бяло пилешко месо. За десерт - чаша кисело мляко (или айрян). Но нека се приеме примерно тридесетина минути след вечерята, за да може през този период от време да се усвои целулозата от салатата.
Рибата и морските дарове трябва да са задължително на трапезата
Българинът не е свикнал да яде морски дарове и риби, а те са природна профилактика за десетки заболявания. Защото в тях се съдържат незаменимите омега 3 и 6-мастни киселини (помагащи срещу сърдечносъдови болести, атеросклерозата и др.). Преди години тези храни бяха много евтини, затова ги консумирахме по-често през седмицата, а сега сме ги редуцирали и трябва да вземем необходимите мерки, посъветваха диетолозите.
Риба и морски дарове може да се ядат през ден, а не както е в момента "малко насила" и веднъж седмично.
Да не забравяме на трапезата да присъстват и биохраните, които в момента влизат на пазара. Когато месото е био, човек може да хапва от него колкото иска, без да се притеснява, че ще напълнее. Защото в тези продукти няма антибиотици, пестициди и химикали. Животните са отглеждани свободни и щастливи, независимо дали става дума за едър добитък или птици. По тази причина нивото на витамини и минерали в тях е по-високо. Вкусовите качества също са по-добри.
Яжте боб без хляб
Българинът е свикнал с бобовите култури, макар че произходът им не е наш, а са били донесени в Европа от Латинска Америка от Христофор Колумб, припомниха специалисти. Освен въглехидрати в тях се съдържат и много минерали. Те са добър избор основно за обяд, а може и за вечеря.
Дали обаче да хапваме бобената яхния с хляб? Бобът е богат на въглехидрати, затова е по-добре да се консумира без хляб. Същото важи за лещата. "Комбинирайте ги с голяма салата, защо не, ако тя е и с протеин (например сирене или извара), друг вариант е към тях да поставите малко булгур - решението звучи ала арабски, но е много полезно. И в този случай филийката хляб вече е излишна", обясниха диетолози.
За почитателите на хляба те препоръчват да се спирате на пълнозърнестите видове. Колкото са по-тъмни и с повече зърна, толкова са по-полезни, категорични са специалистите по здравословно хранене. Те припомниха, че по времето на комунизма се е стимулирало яденето на бял хляб, а сега хората отново се връщат към здравословните типове.