Взаимодействието на джинджифила с лекарствените препарати
Лекарствата, закупени от аптеката, и средствата с растителен произход се различават много помежду си. Общото е само едно - и едните, и другите са състоят от химически елементи и молекули на веществата. Поради това е необходимо да знаем по какъв начин приемането на джинджифила може да се съчетае с приемането на други лекарства, за да не може докато лекуваме едно, да нанесем вреда на друго. Както във всяка добра инструкция към медицински препарат, преди да бъдат предпожени рецепти за лекуване на болести, трябва да се разкаже за взаимодействието на различните вещества с джинджифила.
И така, джинджифилът мъже да усили действието на сърдечните и противодиабетичните (понижаващи кръвната захар) препарати.
Джинджифилът може да даде сила на антикоагулантните средства - на антикоагулантите.
Предпазливо трябва да се използва джинджифил от болните от сърдечна аритмия, защото растението може да придава сила на сърдечните гликозиди и в някои случаи противодейства на антиаритмичните лекарства, увеличавайки риска от хипокалиемия.
Джинджифилът противодейства и на лекарствата, блокиращи бета-адренорецепторите, взаимодейства си с деполяризиращите мускулни релаксанти и увеличава риска от аритмия, като противодейства на нитратите и средствата, блокиращи калциевия канал. Кардиоактивните вещества на джинджифила могат да увеличат аритмогенната сила на действието на терфенадина.
Джинджифильт може да противодейства на хипотензивните лекарства (лекарствата за понижаване на кръвното налягане). Когато джинджифилът се съединява със симпатомиметиците, има увеличаване на риска от артериална хипертензия или, с други думи казано, кръвното налягане може да тръгне нагоре.
Това е съвсем естествен ефект, известен още от древни времена. Именно поради това и древните лекари са използвали джинджифила. Ако обаче хората с високо кръвно налягане искат да използват джинджифил за лекуването на някакви заболявания, трябва да помнят това и да контролират показателите си с помощта на редовни измервания на кръвното налягане.
Хората, подпожени на всичките изброени рискове, трябвада употребяват джинджифил само под лекарски контрол и в предписаните им дози.
Противопоказания и странични ефекти при използването на джинджифил
Като цяло джинджифилът е нискоалергенно растение и по правило не предизвиква сериозни странични ефекти. Съществува обаче списък със заболявания, при които използването на джинджифилов корен може да предизвика нежелателни последствия.
Джинджифилът не трябва да се използва, ако имате:
• язва на стомаха;
• язва на дванадесетопръсника;
• неспецифичен язвен колит;
• хепатит;
• дивертикулит;
• дивертикулоза;
• езофагеален рефлукс;
• жлъчен камък;
• стомашно-чревно заболяване
• силна треска (висока температура);
• някои форми на алергия и хипертония.
С известна предпазливост и под лекарски контрол трябва да се използва джинджифилът по време на кърмене и при усложнения при бременността.
Страничните ефекти и/или резултатите от предозирането са и типични за всеки препарат:
· диария;
· гадене;
· повръщане;
· алергични реакции.
Какво се прави в такива случаи, когато има страничен ефект от джинджифила или предозиране?
При предозиране трябва да се изпият колкото се може повече течности. Трябва също така да се неутрализира изгарящото действие на джинджифила, като се изпие повече мляко.
Добре е и да се използва антацидно средство, което ще преустанови дразнещото действие върху слизестите ципи - смекта, маалокс, алмагел и подобните им.
Още за джинджифила:
Джинджифилов чай за отслабване
Противопоказания за приемане на джинджифила
Джинджифил и чесън за ефективно отслабване
Джинджифил и мед за отслабване
Джинджифилът помага срещу киселини
Джинджифилът помага срещу мускулни болки