Откъде е произхода на киноа?
Позната още като "златото на инките", през последните години киноата е един от символите на здравословното хранене.
Отглежда се от хилядолетия почти в цяла Южна Америка, но основно в Боливия и Перу, където са съсредоточени 97% от световното производство.
На езика на местните киноа означава "майчин о зърно".
Растението е свързано с много езически ритуали за плодородие. Така например засаждането му всяка година се превръща в истински празник. Първите семена, съхранявани в златен съд, разпръсква самият вожд на племето.
За инките киноата е била свещено зърно и една от основните три храни в менюто им, наред с царевицата и картофите.
Киноата не е зърнено растение - принадлежи към семейството на щировите и е "роднина" на цвеклото, спанака, амаранта, щира и лободата. Листата на това едногодишно растение са широки и също намират приложение в кухнята. Те са и лечебни - прилагат се за облекчаване на болка и за по-бързо зарастване на рани. А семената на киноата, освен за готвене, са и суровина за една популярна в Андите напитка, подобна на бирата.
Въпреки че и сега тя е поминък и прехрана за бедните, до неотдавна киноата се е възприемала като храна само на бедните. Нещата се обръщат през 1987 година при посещението на испанските кралски особи в Боливия. Кралят и кралицата опитват някакъв специалитет с киноа и той много им харесва. Тази пикантна подробност е отразена широко в медиите, след което настъпва часът на киноата ... Цената й по световните пазари днес е седем пъти по-висока, отколкото пред 20 години.
Днес киноа се отглежда вече не само в Андите. С благословията на Далай Лама например започва отглеждането й в Тибет и Хималаите.
Растението вирее най-добре на 3 000-4000 метра надморска височина, тоест в райони с бедни почви и сурови климатични условия. Според легендите негова родина са бреговете на най-високо разположеното в света езеро Титикака.
Защо киноа е толкова уникална?
Киноата е по-богата на белтъчини от всички зърнени храни, съдържа много минерали, в нея няма глутен, което я прави незаменим източник на протеини. Киноата е щедър източник на фибри и витамини от група В. Тя е с много нисък гликемичен индекс, което я прави изключително подходяща храна при диети за отслабване.
Едно сравнение за илюстрация: киноата съдържа 16,220% протеини, докато в ориза те са 7,5%, в просото - 9,9%, а в пшеницата - 14%. Освен това протеините в киноата са с много високо качество.
Семената на киноата съдържат всичките аминокиселини, които са необходими за правилното функциониране на човешкия организъм. За разлика от ориза и пшеницата например, които съдържат малки количества лизин, съставът на аминокиселините в киноата е изключително балансиран и много близък до състава им в млякото. Повечето от ненаситените мастни киселини, които се съдържат в семената, са Омега 3 - нещо, с което се слави още само рибата!
Какви са полезните свойства на киноа?
Нещата не свършват дотук. В семената на киноата се съдържат въглехидрати, мазнини (с високо съдържание на лецитинова киселина), скорбяла, минерали и още витамини - А, С, D, дО най-ценния - рибофлавина (витамин В2). Те са много богати на фосфор (три пъти повече, отколкото съдържа оризът с най-високо качество, а не отстъпват по съдържание на този елемент дори на някои видове риби), желязо (два пъти повече, отколкото съдържа пшеницата), цинк, натрий, калий ...
Ето какво получава човек от 100 г сварена киноа:
· белтъчини - 4,4 г
· въглехидрати - 21,3 г
· скорбяла - 2,8 г
· мазнини - 1,9 г
· витамин Е -0,6 мг
· витамин В 1 - 0,1 мг
· вита;нин В2 - 0,1 мг
· витамин В3 - 0,4 мг
· витамин В6 - 0,1 мг
· фолиева киселина - 42 мкг
· калций -17 мг
· желязо -1,5 мг
· фосфор -152 мг
· калий -172 мг
· натрий - 7 мг
· цинк -1,1 мг
·.мед - 0,2 мг
· магнезий - 0,6 мг
· селен 2,8 мкг
100 г необработена топлuнно киноа съдържа:
• 14 г белтъчини, 64 г въглехидрати, 7 г фибри, 6 г мазнини, 368 ккал.
На пазара се предлагат три вида киноа (както и пакети със смесени видове) - червена, черна и кремава (най-популярния вид), които почти не се различават както по хранителна стойност, така и по вкус.
Ето 11 още информация за това невероятно растение, за което спеl{иалистите твърдят, че "на едно стъбло растат заедно яйца, мляко, картофи и хляб":
• От киноата можете да приготвяте самостоятелни блюда, но можете и да я комбинирате с по-бедни на лизин зърнени продукти.
• Семената на киноата са покрити с плътен слой сапонини, които могат да придадат малко възгорчива нишка на ястието. Ето защо е добре преди топлинната обработка да янакиснете за един час или много обилно да я измиете с вода, за да отмиете сапонините.
• Киноата се преработва много лесно в стомашно-чревния тракт и е подходяща за хора с наднормено тtrло, за възстановяване след боледуване, за бременни жени, малки деца и възрастни хора - тоест както се казва за всички.
• Киноата е лесна е за приготвяне – топлинната й обработка продължава не повече от 15 минути. Ако искате да приготвите хрупкава киноа, варете я 10 минути, ако я предпочитате мека и пухкава - 15 минути. Класическото съотношение с водата е 1 :2, но има и рецепти, в които водата е повече или по-малко.
• Можете да слагате във водата за варене мазнина, билки, подправки - семената попиват ароматите и киноата ще стане още по-вкусна.
• В ризото И супи киноата се слага измита и подсушена, като се добавя повече течност.
• Киноата е подходяща за деца над 6-7-месечна възраст.
Можете да намерите в магазините детски консервирани пюрета с киноа.
• Киноата не съдържа глутен - това я прави прекрасна храна за алергични към глутен.
• Киноата е алкален продукт - помага на кръвта да поддържа желаните нива на РН, което е много важно за общия здравословен статус.
• Киноата има много кратък период на покълване - само няколко часа. А кълновете са изключително полезна храна, защото в тях се съдържат активирани ензими, а съдържанието на витамини и минерали е многократно повече, отколкото в семената.
Как да приготвяме киноа?
Пригответе кьлновете така: Измийте семената и ги залейте с вода в купа или буркан (водата трябва да е двойно повече от семената). След 4 часа отцедете семената и обилно ги измийте. По този начин ще отстрани те сапонините.
Добавяйте кълновете в салати, супи и зърнено-плодови закуски идесерти.
Здравословни качества на киноата:
• подобрява дейността на стомашно-чревния тракт, стимулира метаболизма;
· помага за по-бързото заздравяване на рани;
· предпазва от сърдечно-съдови болести;
· не се подлага на генно модифициране.
Кулинарна обработка на киноата:
• Кашата от киноа напомня каша от неолющен ориз, вкусът й обаче е леко орехов. Ако добавите в нея малко кафява захар и поръсите с канела, ще получите прекрасен десерт.Когато варите киноата, внимавайте с количествата,
защото при топлинна обработка тя увеличава обема си четири пъти!
• Обикновено любителите на киноа първо я измиват много добре - до прозрачност, след което я слагат във вряща подсолена вода и като кипне, намаляват силата на огъня, похлупват съда и варят до готовност. После я охлаждат и прецеждат, ако все още е останала течност. Ако предпочитате да следвате съветите на производителите, направете следното: Накиснете киноата за 5 минути в студена вода. Обилно я измийте под течаща вода, докато водата започне да става прозрачна. След това я варете по вече описания начин. След като я свалите от огъня, махнете капака и покрийте тенджерата с кърпа - така киноата се задушава и става по-вкусна. След като се охлади, можете да я употребявате във всякакви специалитети.
• Можете да си измислите собствени рецепти с киноа - салати, основни, десерти. Не се иска много фантазия
- спокойно заменяйте в рецептите ориза, булгура или кускуса с киноа.
• за любителите на по-пикантната кухня: ако преди варенето запържите семената от киноа за няколко минути в растителна мазнина, ястието ще стане още по-вкусно.
• Трябва да знаете още, че веднъж сготвена, киноата се разваля много бързо. Можете да съхранявате ястието в хладилника не повече от едно денонощие.
И още един факт: Растението е включено в списъка на NASA на храните, които могат да бъдат отглеждани в устойчиви екосистеми, при продължителни полети в Космоса или в станции на други планети, с което фактически е издигната на пиедестал като суперхрана на бъдещето.
Ако сте страстни привърженици на правилното хранене, няма да сбъркате, ако се снабдите с дехидратор за вашата кухня. В него можете да си приготвяте вкусни бисквити и крекери с киноа (и не само!). В дехидратора специалитетите се сушат и така се запазва вкуса на продуктите и ензимите в тях не се разрушават. Приготвената в дехидратор храна се смята за суперздравословна.
Прочетете още:
Киноа, как се отслабва с киноа
ГОДЖИ БЕРИ - СИЛЕН АНТИОКСИДАНТ | |||
ЮЛИАНА ДОНЧЕВА ПОДЪРЖА ФИГУРА С ГОДЖИ БЕРИ
|