Как да се подготвим за Коледните пости 2018?
Личните причините за постене са различни. Едни искат да спазят християнския смисъл на постите, за други пък те са удобна причина да се пречистят от натрупаните токсини. Така или иначе, особено от днешна гледна точка, усилието за физическо и духовно пречистване е истинско изпитание на духа, което ако преминеш, със сигурност ще изпиташ хармония със себе си.
Етнографите обясняват редуването на постни и блажни дни с наложената през вековете народна мъдрост за балансирано хранене.
„В последния ден преди Коледния пост се предвижда една месна обредна храна - това е печената кокошка, пълнена и запечена със зеле. Заедно с това се правят по традиционно му и пълнени чушки с боб, характерно е за Северозападна България, тиквеник, позволено е олиото", обяснява етнографът Йорданка Манкова.
Затова, който смята да приложи цялата строгост на поста през следващите 40 дни нека днес да похапне богато и с чиста съвест.
Ето и датите на Коледните пости през 2018 година:
15 ноември - Една седмица до 22 ноември поста е растителна топла храна с олио.
Изключение прави:
21 ноември - Въведение Богородично. Тогава се празнува деня на християнското семейство. Може да се яде риба.
23 ноември - Една седмица до 29 ноември е разрешена рибата.
30 ноември - Отново една седмица до 6 декември (Никулден) се разрешава риба.
7 декември - До 13 декември се разрешава риба.
14 декември - Пак до 19 декември се разрешава риба.
20 декември (Игнажден) - От тази дата започва Предпразненство на Рождество Христово(Коледа). До 24 декември (Бъдни вечер) трябва да се консумира само растителна храна с олио.
25 декември (Рождество Христово, (Коледа)- тогава се блажи, дори и да е сряда или петък.