Осми март е 68-ият ден от годината, Ден на жената, на майката и... на големите обороти в цветарските магазини. Къде обаче се корени традицията на празника, откога датира той?
Международният ден на жената се празнува всяка година на 8 март. Това е ден за международно признание на икономическите, политическите и обществени постижения на жените, пише в "Уикипедия".
Започнал като политическо събитие на социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни (предимно Източна Европа, Русия и страните от бившия Съветски блок). В някои страни денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях (предимно колегите жени) - нещо като комбинация от западните празници Ден на майката и Свети Валентин. В други страни темата за политическите и човешки права на жените, отстоявани от ООН, са силно застъпени и на политическата, и на обществената борба на жените по света се гледа отговорно и с надежда.
Първият Ден на жената е отбелязан на 28 февруари 1909 в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия.
Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на 20 век, която поражда протести за подобряване условията на труд. Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 година в Ню Йорк. Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати.
Работничките са атакувани и разпръснати от полицията. Две години по-късно, през същия месец тези жени създават своя първи работнически синдикат. Съществуват обаче мнения, че този факт не е потвърден, а е бил измислен през 1955 г. вероятно с мотива празникът да се отдели от комунистическата идеология. Това е важно за борещите се за права на жените в Западна Европа и САЩ през годините на студената война.
В България осми март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., през 1915-а е първото публично честване. Като общобългарски празник осми март започва да се празнува след 9 септември 1944. Отначало по предприятия, заводи, учреждения се правят събрания, на които се отчита приносът на жените в производството, културата, науката и обществения живот. След 1960 г. честването взема особено широки размери и става любим празник на жените от всички възрасти, особено в държавните учреждения. Даже празника получава неофициалното наименование „ден на колежката".
Днес го приемаме по-скоро като повод да купим цвете на майка си или любимата и да си припомним откога не сме им се обаждали по телефона само за да им кажем, че ги обичаме.
Затова грабнете телефона, обадете се на любимите си жени и им кажете „Обичам те!". Със сигурност ще направите деня им по-слънчев и празничен, въпреки лошото време.
Изпратете картичка от ТУК