Какво представлява затлъстяването?
Затлъстяването е заболяване, при коетo телесното тегло на болните надвишава нормата за сметка на извънредното отлагане на тлъстини и се придружава от болестни усещания.
Видове затлъстяване
Затлъстяването бива екзогенно и ендогенно. Причините на екзогенното затлъстяване са прехранването и недостатъчната мускулна активност.
Тези механизми на затлъстяването, поотделно или съчетани, слагат тежестта върху смутения енергетичен баланс: повече ядене - напълняване, по-малко движения - също така напълняване. Към затлъстяване са предразположени мъжете след 40-годишна възраст.
В зависимост от размера на затлъстяването се различават: 1. Лека форма ва затлъстяване - увеличение на теглото до 20% от нормата; 2. Ясно изразено затлъстяване - до 35% от нормата; 3. Средна степен на затлъстяване - от 35 до 50% от нормата; 4. Тежка форма - повече
от 50% над нормата.
В редица случаи затлъстяването настъпва при нормален режим на хранене и обикновена мускулна активност. В тези случаи се говори за ендогенно затлъстяване. То може да се дължи на наследствено обременяване, което се изразява в онаследяването на особен вид на междинната обмяна или пък се отнася до придобито смущение в механизмите, които регулират междинната обмяна (централната нервна система, вегетативния и отдел, ендокринно-хуморалното звено и др.). В тези случаи настъпват нарушения в междинната обмяна, които предизвикват лесното превръщане на излишъка от въглехидрати в мазнини, които се отлагат в тлъстинните депа. Способността за мобилизиране на последните е също нарушена. За затлъстяването са от значение и местните тъканни фактори - липофилията и хидрофилията, или склонността на определени тъкани лесно да приемат и задържат мазнините, а също така - повече течности и соли.
Характерно е затлъстяването, което настъпва при ограничени поражения в централната нервна система, както и смущенията в различни ендокринни жлези: 1. Разстройство хипоталамо-хипофизните функции (адипозогенитален синдром). 2. Хипофизно затлъстяване (болест на Иценко-Къшинг). 3. Хипогенитално затлъстяване: а) евнухоидизъм у мъжа; б) пубертетно затлъстяване у юноши с недостатъчно развити гениталии; в) климактерично затлъстяване или след кастрация. 4. Хипотиреоидно затлъстяване.
Симптоми при затлъстяване
При екзогенното затлъстяване симптомите са в зависимост от степента па затлъстяването. При леката форма на затлъстяване пациентите изглеждат бодри, те са работоспособни и нямат чувството, че са болни. При средна степен на затлъстяване цялото тяло изглежда инфилтрирано с тлъстини, но в някои области тези натрупвания преобладават: брадата увисва към шията, гърдите са силно изпъкнали, коремът е издаден напред и увисва надолу, вътрешната страна на бедрата и глутеалните области са силно мастно инфилтрирани. Когато затлъстяването е силно изразено, тялото е обезформено от тлъстинните натрупвания най-вече по шията, гърдите, корема и тазовите части. Теглото може да достигне до 150 кг.
Отлагането на тлъстини не само под кожата, но и във вътрешните органи сериозно смущава функциите на организма. Болните получават задух при усилие, уморяват се от лека физическа работа, имат сърцебиене. Сърдечно-съдовата система може да се обремени и да настъпи декомпенсация. Затлъстяването предразполага за развитието на ранна атеросклероза, захарен диабет, смущения в мозъчните съдове и тези на крайниците. В дихателната система се получават често бронхити, пневмонии и др. От страна на стомашно-чревния тракт се срещат запек, метеоризъм, холецистопатии и др. Не са редки вариците, тромбофлебитите, невралгиите. Половата функция е отслабена. Кожата им е влажна, с наклонност към екземи, фурункули и пр.
Прогноза при затлъстяване
Прогнозата при силно затлъстяване е сериозна. Затлъстелите умират главно от сърдечен инфаркт, миокарднизаболявания,хипертонична болест, мозъчен кръвоизлив.
< Предишна | Следваща > |
---|