Препоръчително е през лятото човек да се храни по-често и да приема по-малки количества. Добре е обядът на жените да е до 500-600 грама, а на мъжете - 700-800 грама. Вечерята да е съответно 400-500 грама за дамите и 600-700 грама за представителите на силния пол.
Междинните закуски обаче да са: 200-300 грама за жените и 300-400 - за мъжете, съветва читателите на "Труд" д-р Митко Ригов. Той е специалист по хранене и диететика и началник на "Болнично хранене" в столичната университетска Александровска болница.
Ако спазвате това ограничение и заложите на режима на хранене, който е представен по-долу, то ще се спасите и от излишни килограми. "Освен това: даже и да сте на морето, опитайте да приключите с вечерята до 21 ч, не пийте бира, а примерно чаша студено вино", каза още д-р Ригов.
Той е категоричен, че храненето през лятото трябва да включва продукти, които са с по-ниско съдържание на мазнини. Става дума за храни от растителен произход като плодове и зеленчуци, но и всички видове ядки, сурови семена. "А от мазнините наблегнете на растителните, които да се добавят към салатите и ястията в края на процеса на приготвянето им", посочи д-р Ригов.
И продължи: "Това не означава, че през лятото всички трябва да станем вегетарианци, но ястията на трапезата трябва да са балансирани. Сред тях да има млечни продукти и месо с ниско съдържание на мазнини (например всички видове прясно и кисело мляко, които са с до 2% мазнини, нетлъстите месо и птици - т.е. телешко, бяло пилешко или пуешко месо, рибата, морските дарове и свинско, но без тлъстини)".
В топлия сезон течностите са важна част от хранителния ни прием. "Препоръчвам в този период да се пият много фрешове - плодови и зеленчукови, както и чайове - билкови или зелен", каза д-р Ригов.
Чайовете трябва да се приемат не горещи, а с температура като телесната. Могат да се пият през целия ден. "Примерно две големи чаши на ден ще ви се отразят много добре. Внимавайте обаче със зеления, независимо от неговите полезни антиоксидантни, тонизиращи съставки и полезно въздействие върху мастната обмяна в организма и топенето на килограмите.
Употребата му трябва да е умерена, защото в него има вещества, които при хора със сърдечни проблеми е възможно доведат до някакви оплаквания", предупреди д-р Ригов. Не така стои обаче въпросът с нашите горски, липов чай или от мащерка. Те може
да се ползват спокойно
Ако жената е с нормално тегло (около 60-65 кг), а мъжът (75-85 кг), то тя би трябвало да приема поне 2 л течности, а той - дори 3 л. "А от примерно двата или трите литра течности, 500 мл може да са чай (при мъжете и 1 литър)", каза д-р Ригов.
Останалото количество е добре да бъде вода. Фрешовете пък да се приемат като "храна", т.е. те може да се броят за следобедна закуска. Диетологът препоръчва, ако човек иска да стопи килограми,
час преди спортуването
и час след него, да пие чаша чай. Това помага за намаляването на мазнините в тялото.
"Разхлаждащите храни като сладоледа и млечните коктейли са много подходящи за настоящия период, стига съответният индивид да няма проблеми с теглото. В този случай 1-2 сладоледа през ден или един дневно няма да са фатални, защото те са с нисък калориен състав и с ниско енергийно съдържание", обясни д-р Митко Ригов.
И не на последно място - напитките, които приемаме, е добре да са леко охладени, а не леденостудени, защото при затоплено тяло могат да предизвикат големи проблеми.
Имал съм пациенти, които само след една ледена чаша вода са развили неблагоприятни стомашно-чревни проблеми дори остър панкреатит", каза д-р Ригов. Той не препоръчва също да се консумират газирани напитки в големи количества, както и съдържащите захар течности. Добро решение е обаче, ако сами си направите разхладителна напитка - например охладен чай с лимон и добавка фреш.
"А вместо да сложите захар, да се постави подсладител стевия, агава или малко кленов сироп (ако нямате проблем с теглото - мед). Накрая и парче лимон", изброи д-р Ригов. Тази напитка леко се охлажда и се пие с температура от 20°.
Нужното количество течности може да си набавите и като пиете още студени супи, айрян и таратор.
Д-р Ригов изготви примерно меню с летен режим на хранене специално за читателите на "Труд", които са си поставили за цел да се вталят. "На първо място обаче трябва да махнете от трапезата си богатите на въглехидрати храни - хляб и тестени изделия, картофи, ориз, сладкишите, пастите и вафлите, мазнините от животински произход", изброи диетологът. Той е поддръжник на отслабване с редуване на дни с "контрастно" хранене - вегетарианско и такова с местни продукти.
В "постните" два-три дни закуската може да е чаша кисело мляко, а
на обяд - супа и салата
За вечеря - порция риба със зеленчукова гарнитура. За междинни хранения преди обяд и след обяд - плодова салата или 15-20 ядки. Т.е. в този период не се разрешават животински продукти.
В следващите 2-3 дни се набляга на белтъчните храни. Сутрин се препоръчва лека закуска от 1-2 варени белтъка с краставичка, няколко маслинки или 1-2 резенчета продукт от месо или кашкавал. До обяд - една чаша мляко, таратор или айрян. На обяд - салата със супа с пиле или топчета,
но без застройки
"Ако супата е била с месо, препоръчвам основното ястие да е постно. То може да е: зеле на фурна, зелен фасул, задушени зеленчуци или на скара, тиквички с гъби на фурна, пълнени тиквички с извара или обезсолено сирене, запечени на фурна, мусака от зеле", обясни д-р Ригов.
Ако основното ястие е с месо, тогава на трапезата може да сложите: тиквички с кайма, пиле на грил със салата и др. За следобедна закуска в периода на блажното хранене - салата от зеленчуци или плод без банани и грозде, а примерно кайсии, череши, ягоди.
За вечеря - салата и рибно ястие или морски дарове като калмари, октопод, скариди, направени печени или варени. Ако не сте почитател на морските храни, заложете на пилешките хапки, но не панирани, а приготвени по щадящ начин (с варене, печене или задушаване) с гарнитура от зеленчуково пюре.
През лятото с течностите се губят много минерали. Те се възстановяват с фрешовете и другите полезни напитки, които се приемат. "Не е хубаво обаче храната да е съвсем безсолна. Препоръчвам морска или хималайска, които са с минерален състав, а не само източник на натрий", посочи д-р Ригов.
< Предишна | Следваща > |
---|