Бързите диети са по-ефикасни, отколкото дългосрочните програми за отслабване, твърди ново проучване, цитирано от "Дейли Телеграф", цитиран от Vesti.bg
Повечето здравни експерти твърдят обратното, но май се оказва, че са сгрешили.
Австралийско изследване обхванало 200 затлъстели възрастни. Половината от тях трябвало да загубят 12,5% от теглото си за 12 седмици и половина, а другите трябвало да направят същото, но за 36 седмици.
Учените установили, че осем от десет души, определени в програмата за бърза загуба на тегло са постигнали целта си, докато при продължителната диета със задачата се справили едва 50% от участниците.
"На другия край на света експертите препоръчват постепенна загуба на тегло за лечение на затлъстяването, което отразява широко разпространеното убеждение, че бързо загубеното тегло по-бързо се възвръща", казва Катрин Пърсел, диетолог и автор от университета в Мелбърн.
"Въпреки това, нашите резултати показват, че е по-вероятно да загубиш тегло за по-кратко време и по-малко хора се отказват от това, ако диетата е бърза",
обяснява тя.
Броят на хората, които да се върнали на предишното си тегло след три години е еднакъв и за двете групи – 71%, което показва, че бързата диета е по-добра в краткосрочен план и не по-лоша в дългосрочен.
Изследователите предполагат, че бързото намаляване на теглото мотивира хората да се придържат към диетата, защото бързо виждат резултати от нея.
Сюзан Джеб, професор по Диета и обществено здраве от Оксфордския университет, заяви: "Това е важно и добре направено изследване. То ясно показва, че общото твърдение, че бързата загуба на тегло е свързана с бързото му възвръщане, не е вярно.
Това е много важно, защото ще даде възможност на специалистите да предложат на хората по-широка гама от възможности за лечение и те ще могат да изберат тази, която е най-подходяща, спрямо начина им на живот".
< Предишна | Следваща > |
---|