Инконтиненция, изпускане на урина
Има много деликатни заболявания, за които пациентите се срамуват да говорят дори с най-близките си хора. Именно такова е инконтиненцията - неконтролираното изпускане на урина. "За жалост то е доста чест проблем при жените", заявява д-р Дарина Банчева от столичната АГ болница "Св. Лазар".
Специалистката по акушерство и гинекология е работила в Алжир, Либия и Йемен, а и специализира урогинекология при д-р Аларгов от Атина, за да може да помага и на пациентите с инконтиненция. "Много от жените с тази диагноза смятат, че това е нормално състояние при остаряване, а други се срамуват да потърсят помощ. Моят съвет е хората да разберат, че това е болестно състояние, за което обаче вече има трайно решение", посочи д-р Банчева.
Има обяснение на факта, че изпускането на урина при жените е по-често. "От една страна, нерядко
тежкото
раждане води
до спускане на влагалищните стени, а с тях - и на пикочния мехур и ректума. От друга - понижението на нивата на естроген в климакса и менопаузата също способства за намаляване на колагена, на загубата на еластичност на тъканите", добави д-р Банчева. Задържането на урина и микцията (самият процес на уриниране - б. р.) са възможни в резултат на балансираното действие на сфинктерите на пикочния канал и на мускулатурата на пикочния мехур. "Тъй като последният заедно с проксималната част на уретрата, поддържана от компоненти на тазовото дъно, се намират в коремната кухина, то вътрекоремното налягане оказва еднакво въздействие върху тях. Състояния, които нарушават интраабдоминалното положение на горния участък от пикочния канал, както и такива, които разстройват тонуса на посочените мускули, водят до проблем със задържането на урина", описа специалистката от "Св. Лазар".
Инконтиненцията бива няколко вида. Стрес инконтиненцията е тази, при която има изпускане на малки количества урина по време на кихане, кашляне, смях или вдигане на тежко. Тя се наблюдава в резултат от отслабването на мускулатурата и фасциите на тазовото дъно. Най-честата причина за нея е бременност, раждане или менопаузата.
Ако пък се стигне до т. нар. свръхактивен пикочен мехур, при него се появява силен внезапен позив за уриниране, и то често, включително и нощем. Причината най-вече е нарушената инервация на сфинктера.
Преливната инконтиненция е непрекъснато капене на урина вследствие на препълнен пикочен мехур. А при функционалната инконтиненция няма патологични отклонения. При смесената е налице клиничната картина на няколко типа.
"Лечението на деликатното заболяване зависи от типа и сериозността му. При леките случаи се препоръчват
упражненията
на Кегел
- трениране на пикочния мехур чрез отложено уриниране и медикаменти", заяви д-р Дарина Банчева.
В зависимост от вида може да се приложи оперативно лечение. Известни са повече от 200 интервенции при пролапс, но в повечето случаи проблемът рецидивира заради непълноценността на тъканите.
"С въвеждането на модерните т. нар. слингови технологии пролапсът и инконтиненцията се лекуват трайно. Те представляват полипропиленови ленти, които надеждно подкрепят влагалищните стени и не позволяват отново да се спуснат", обясни д-р Банчева, която владее метода на лечение. Той и всички останали, доказано ефективни, рутинно се прилагат от години в "Св. Лазар".
При стрес инконтиненцията се поставя слинг на границата на пикочния мехур и уретрата, променя се ъгълът и изпускането спира. "Това са еднодневни оперативни методи, изключително щадящи и с минимална травма. На следващия ден жената се прибира вкъщи", каза д-р Банчева.
Прочетете още за инконтиненцията:
Инконтиненция - как да се справим
Инконтиненция смес от стрес и тревоги
Прочетете още за цистита:
Какво трябва да знаете за цистита?
Как да подобрим състоянието на пикочния мехур?
< Предишна | Следваща > |
---|