www.zdravni.com

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

ЦИСТИТ ПРЕЗ ЛЯТОТО

(0 votes, average 0 out of 5)

 

 

В сезона на почивките край морето или басейна има риск от обостряне на хронични цистити (б.р. - възпаление на пикочния мехур) или пиелонефрити (б.р. - възпаление на бъбрека).

Това заяви  проф. Петър Панчев, председател на Българското дружество по урология. Водещият специалист работи в столичната университетска Александровска болница.

Циститът се среща по-често при жените

Обяснението е анатомично - женската уретра (пикочния канал) е 3-4 см, а при мъжа е 16-18 см. "Т.е. при представителите на силния пол бактериите по-трудно стигат до пикочния мехур", каза проф. Панчев. По тази причина и най-малката промяна в женския организъм - например в температурата на охлаждане, а това е всекидневие в летните месеци особено при къпане в морето или басейна, се създават условия за развитието на цистит. "Бактериите задействат възпаление, ако не се вземат мерки, то стига до бъбречното легенче", обясни проф. Панчев.
По-страшното заболяване е пиелонефритът, защото той причинява сериозно увреждане на бъбреците. "Ако не се лекува, бъбреците се "сбръчкват", наблюдава се повишено кръвно налягане, може да се стигне до хронична бъбречна недостатъчност. А острият пиелонефрит води и до смърт. Затова не трябва да се гледа леко на проблема, особено от хора, които веднъж са се сблъскали с подобна симптоматика", каза урологът. Той препоръча постепенно свикване с водните развлечения. "Така например първия ден на морето човек може да влезе в него за 5 минути. Един час по-късно - за още пет. На другия ден да увеличи къпането на 10 мин", изброи лекарят от Александровска болница. Ако пък водата е топла, но навън духа вятър, тогава трябва да се пазим от охлаждане, след излизането от нея. "А ако този човек има и някаква фокална инфекция - в ушите или зъба например, ако тя се обостри, пикочо-отделителната система също ще реагира", предупреди проф. Панчев. Ето какво съветва той:

- Влажният бански не трябва да стои на тялото ни с часове. Тогава мерките от внимателното влизане във водата за 5-10 минути няма да помогнат. Препоръчително е след излизането на брега банският да се смени.
- Най-честите бактерии в този период са чревните ешерихия коли. Те са един от най-масовите причинители на цистит и пиелонефрит (те се лекуват антибиотично). И при най-малкия стомашно-чревен дискомфорт, потърсете лекар, за да не стигате до уролога.
- Редовно ходете до тоалетна. В противен случай се наблюдава застой на урина в пикочния мехур, оттам - рефлукс на урината по горните пикочни пътища и се атакува бъбрекът. А урината в пикочния мехур не е толкова стерилна - освен че раздува чашките и легенчето в бъбрека, причинява и инфекции. Може да се "отключи" дилатация (разширяване) на пикочния мехур и в последствие да се стигне до невъзможност за уриниране. Попада се в опасен кръг.

 

Прочетете още за цистита:

 

Как да се справим с цистита?

Цистит през лятото

Какво трябва да знаете за цистита?

Червени боровинки при цистит

Хранене при цистит

Диета при цистит

Възпаления на пикочния мехур

Как да подобрим състоянието на пикочния мехур?

Хроничен цистит

Симптоми при цистит

 

 













Любопитно





loading...

Последни коментари

Кой е онлайн

В момента има 183 посетителя в сайта