Какво представлява пневмосклероза?
Пневмосклерозата се развива вторично на базата на прекарани белодробни заболявания. При нея се развиват циротични изменения в белодробния паренхим вследствие на особената реактивност на организма, които водят до плеврални сраствания, бронхиектазии и нагнояване с временно изостряне на интерстициалните възпалителни огнища. Разликата между хроничната интерстициална пневмония и пневмосклерозата е трудно установима.
Причини за пневмосклерозата
Причините за развитието на пневмосклерозата са многообразни - прекарани в миналото пневмонии, бронхопневмонии, актиномикоза, луес, кръвоизливи, туберкулоза, пневмокониози, интензивни рентгенови облъчвания на белия дроб и т. н.
Видове пневмосклероза
Етиологично се различават главно три форми неспецифична пневмосклероза:
1) следпневмонична, 2) пневмокониотична, 3) кардиогенна. .
В патогенезата на пневмосклерозата трябва да се отчетат нервно-рефлексните влияния от първичното заболяване, които несъмнено създават нарушения в трафичните нерви и склерозиращата реактивност на белия дроб. От друга страна, създадените механични пречки на дишането водят до развитието на емфизем, бронхиектазии и задръжка на секрети.
Намалената дихателна повърхност на белия дроб от своя страна пък дава сърдечна недостатъчност, хипоксия, които създават още по-добри условия за прогресиране на склеротичните изменения. Винаги в белия дроб съществуват възпалителни огнища, които хронично интоксикират организма, от време на време се изострят и поддържат развитието на склеротичните процеси.
Поставяне на диагноза на пневмосклеорза
Обикновено пневмосклерозата се развива бавно - за 5-10 години. По-рядко обаче тя може да се развие и много бързо за няколко месеца.
Симптоми на пневмосклероза
Клиничната картина на пневмосклерозата съвпада с тази на бронхиектатичната болест. Болният се оплаква от лесна умора, задух , които при незначително напрежение стигат до развитието на диспнея. С постепенното развитие на бронхиектазии се появяват и храчки. Физикално се установява респираторно изоставане на засегнатата белодробна половина. Дишането може да бъде отслабено, бронхиално, с влажни или сухи свиркащи хрипове.
Прочетете още:
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ХОББ
КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ИШИАС
ТРАХЕИТ - Възпаление на лигавицата на трахеята
БРОНХОПНЕВМОНИЯ СЕ ПРИЧИНЯВА ОТ ПНЕВМОКОКИ
ЕМФИЗЕМ НА БЕЛИЯ ДРОБ
ВЛАЖНИ ХРИПОВЕ - КАК СТАВА ОБРАЗУВАНЕТО ИМ
ПЛЕВРАЛНО ТРИЕНЕ НАПОДОБЯВА ШУМА ОТ ХАРТИЯ
БЕЛИТЕ ДРОБОВЕ. ОЗДРАВИТЕЛНИ ПРОЦЕДУРИ
АБЦЕС. БЕЛОДРОБЕН АБЦЕС
ПНЕВМОСКЛЕРОЗА - какви са причините за развитието и й?
МЕЗОТЕЛИОМ. ПРИЧИНИ ЗА МЕЗОТЕЛИОМ
ШОК. СТАДИИ НА ШОКА
ИНФАРКТ. Белодробен инфаркт
Кашлица - на какво е симптом тя?
КАКВО ПРИЧИНЯВА БРОНХОПНЕВМОНИЯ
< Предишна | Следваща > |
---|