ПРИЧИНИ ЗА ПРОДЪЛЖИТЕЛНА КАШЛИЦА
Кашлицата, продължаваща повече от две-три седмици, може да бъде напълно безобидна, но все пак трябва да се консултирате с лекар по този повод.
Продължителната кашлица през нощта подсказва, че детето има склонност към астма.
Кашлица, която започва още в първите дни след раждането на бебето, се наблюдава много рядко. Тя може да бъде признак за аномалии в развитието на трахеята или дори за сърдечно заболяване.
Ако бебето кашля по време на кърмене, най-вероятно нещо не е наред с клапата между хранопровода и стомаха. Това води до връщане на млякото, което дразни гърлото при хранене.
Препоръки при продължителна кашлица
Всеки от споменатите по-горе проблеми изисква консултация със специалист, а някои - и хирургична намеса. Затова трябва да потърсите лекар без да отлагате.
Кашлянето на по-големите деца не бива да ви тревожи толкова много. Най-вероятно става дума за по-продължителна кашлица след простуда, особено ако в жилището се пуши.
Много деца през първите години от живота си преминават през период, който се нарича катарална фаза. Настинките се редят една след друга, а в кратките паузи между боледуванията децата непрекъснато кашлят или са хремави. Това е напълно нормално: детето постепенно си изработва имунитет спрямо вирусите, предизвикващи простуда. След няколко години вече няма да боледува толкова често.
Продължителна кашлица може да е налице при астма или ако детето е вдишало някакъв дребен предмет и той е попаднал в малките дихателни пътища в белия дроб .
Друга причина за продължителна кашлица може да е инфекцията на белия дроб или дихателните пътища, настъпила като усложнение след прекаран коклюш.
Някои деца добиват навика да си прочистват гърлото с покашляне, когато са притеснени или развълнувани, но всъщност с гърлото и белите им дробове всичко е наред.
Когато кашлицата продължава повече от две седмици обърнете се към лекар
Обърнете се към лекар, в случай че кашлицата продължава повече от две-три седмици, особено ако същевременно детето се чувства зле, отказва да яде, отслабва на тегло, вдига температура и често се поти (всички изброени симптоми могат да бъдат евентуален сигнал за различни инфекции на белите дробове и дихателните пътища).
Медицинска помощ при продължителна кашлица
Лекарят ще прегледа внимателно детето ви и вероятно ще го изпрати на рентген за снимка на белите дробове, така че да се изключи възможността от наличие на инфекция или чуждо тяло.
Лечението ще зависи от причините за кашлицата, но ако тя не е свързана с някакво сериозно заболяване, лекарят най-вероятно просто ще ви увери, че скоро ще мине, ще ви посъветва да не пушите в присъствие на детето и ще ви даде някои общи препоръки за облекчаване симптомите на кашлицата.
Следваща > |
---|