Описание на кашлицата
Кашлицата e волеви или рефлекторен акт, с помощта, на който се изкарват секрет от дихателните пътища. Най-често се дължи на механично, топлинно или химично дразнене на дихателните пътища. От най-голямо практическо значение е тютюнопуше¬нето, което причинява кашлицата т. нар.тютюнджийска кашлица, както и тежките последици на тютюнопушенето - белодробен емфизем, бронхиектазии (разширяване на бронхите) и,нерядко на белодробен рак.
На какво заболяване е симптом кашлицата?
Кашлицата е важен признак преди всичко за заболяванията на дихателната система, но може да се срещне и при болести на сърцето, а в редки случаи може да бъде и психогенно обоснована.
Видове кашлица
Кашлицата може да бъде суха - без вадене на храчки при ларингит, трахеит и някои белодробни заболявания. Може да бъде влажна, болният да вади различни по вид и количество храчки. Такава кашлица се среща при бронхит, пневмония, бронхопневмония, белодробен абсцес. Освен това кашлицата може да бъде дрезгава, лаеща (при възпаление на ларинкса) или пристъпна(при магарешка кашлица). Храчките могат да бъдат слузни или гнойни. Последните са характерни за хронични бронхити, напреднала туберкулоза на белите дробове, бронхиектазии и белодробни абсцеси. При бронхиектазии и белодробни абсцеси количеството на храчките е голямо и обикновено се изкарва сутрин след събуждане. Храчките могат да бъдат примесени с жилки кръв. Понякога болният изкарва с кашлицата значително количество ясна, пенеста кръв - кръвохрачене. Кръвохраченето се среща при болни с бронхиектазии и при белодробна туберкулоза и др.
Болният може да има кървене от задната част на носа, при което изтичащата кръв го задавя и той я изкарва с кашлица. В такива случаи може да се добие неправилно впечатление, че има кръвохрачене от белите дробове, а всъщност се касае за кървене от задната частна носа.
Причини за кашлицата
Не всяка кашлица е израз на тежко заболяване. Най-често кашлицата се среща при остро възпаление на горните дихателни пътища и може да премине и, без лечение. Въпреки това на нея не трябва да се гледа с пренебрежение, защото сравнително лекото заболяване, на което тя е израз, може да се усложни (напр. с бронхопневмония).Съчетанието на кашлица с висока температура и особено със задух и бодеж в гърдите налага по-сериозно отношение и търсене на лекарска помощ. При поява на кръв в храчките е необходимо да се запази спокойствие и да се има пред вид, че това не винаги е израз на сериозно заболяване. Болният трябва да бъде поставен на легло и спокойно да изчака прегледа на лекаря и последващото рентгеново изследване у лица с хроничен бронхит и бронхиектазии (най-често у пушачите) появата на кръвохрачене в повечето случаи се дължи на бронхиектазии, а у по-младите без подобни заболявания хора, трябва да се изключи туберкулозно заболяване на белите дробове.
Прочетете още:
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ХОББ
КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ИШИАС
ТРАХЕИТ - Възпаление на лигавицата на трахеята
БРОНХОПНЕВМОНИЯ СЕ ПРИЧИНЯВА ОТ ПНЕВМОКОКИ
ЕМФИЗЕМ НА БЕЛИЯ ДРОБ
ВЛАЖНИ ХРИПОВЕ - КАК СТАВА ОБРАЗУВАНЕТО ИМ
ПЛЕВРАЛНО ТРИЕНЕ НАПОДОБЯВА ШУМА ОТ ХАРТИЯ
БЕЛИТЕ ДРОБОВЕ. ОЗДРАВИТЕЛНИ ПРОЦЕДУРИ
АБЦЕС. БЕЛОДРОБЕН АБЦЕС
ПНЕВМОСКЛЕРОЗА - какви са причините за развитието и й?
МЕЗОТЕЛИОМ. ПРИЧИНИ ЗА МЕЗОТЕЛИОМ
ШОК. СТАДИИ НА ШОКА
ИНФАРКТ. Белодробен инфаркт
Кашлица - на какво е симптом тя?
КАКВО ПРИЧИНЯВА БРОНХОПНЕВМОНИЯ
< Предишна | Следваща > |
---|