Описание на екстрасистолия на сърцето
Екстрасистолата представлява извънредно свиване на част или на целия сърдечен мускул, предизвикано от извънредно по сила и време дразнене в някои участък на проводящата система или на съкратителната мускулатура. Болният има усещане на замиране на сърцето, силен удар и натиск в гърлото.
Причини за екстрасистолия на сърцето
Причините эа екстрасистолията могат да бъдат най-различни, увреждане на миокарда от токсичен или възпалително-дистрофичен характер, декомпенсация от най-различен произход, дистрофия при ендокринни заболявания (Базедова болест, климакс), хронична никотинова интоксикация, кортико-вегетативни неврози и др.
Видове екстрасистоли
Според това, дали се дължат на някое заболяване на миокарда или на липса на такова заболяване, екстрасистолите се делят на органични и неорганични (неврогенни). В някои случаи екстрасистолите се дължат на инфекциозно огнище извън миокарда или на интоксикации с проникващи отвън вещества (никотин, кофеин, чай и др.), без да може да се долови органично увреждане на сърдечната мускулатура. Ликвидирането на ендогенното интоксикационно огнище (хроничен тонзилит, апендицит и др.) или отстраняването на екзогенна отрова (кафе, чай, никотин) е в състояние да премахне и екстрасистолите.
Симптоми при екстрасистолия на сърцето
Болният се оплаква от "замиране" или "прескачане" на сърцето, което се последва от извънреден по сила удар в сърдечната област с чувство на натиск ("задавяне") в областта на шията. Тези оплаквания се срещат обикновено у болни с камерни екстрасистоли с дълга компенсаторна пауза на сърцето.
< Предишна | Следваща > |
---|