Кога се назначават бета-блокери?
Бета-блокери. При хипертоници в млада възраст и с краткотрайна давност на страданието, при регистриране на високо кръвно налагяне с учестен пулс или нарушен сърдечен ритъм, както и при съпътстваща исхемична болест на сърцето, като първостепенен антихипертензивен медикамент може да се назначи бета-блокер.
Кои лекарства принадлежат към групата на бета-блокерите?
Към групата на бета-рецепторните блокери спадат: пpoпранолол (обсидан, индерал), тразикор, атенолол, метопролол, ацебутолол, вискен.
Какво е свойството на бета-блокерите?
Те понижават кръвното налягане, като намаляват обема на циркулиращата кръв и потискат действието на съдосвиващата субстанция ренин. Наред с нормализиране на кръвното налягане, бетаблокерите оказват и благоприятен ефект върху исхемичната болест на сърцето, която нерядко съпътства артериалната хипертония. Тези препарати трябва да се прилагат с подчертана осторожност, тъй като притежават сериозни неблагоприятни ефекти: Всички бета-блокери са пpoтивопоказани при бронхиална астма, хронични белодробни заболявания със стеснение на дихателните пътища, нелекувана сърдечна недостатъчност, синдром на Рейно, тежка атеросклероза, нарушена предсърднокамерна проводимост.
Какви са страничните ефекти на бета-блокерите?
При дълготрайно прилагане намаляват концентрацията на вниманието и способността за запаметяване и предизвикват импотентност у мъжете. Бета-блокерите се употребяват само по изричното предписание на лекар, в точно указаните дози и приема им в никакъв случай не се преустановява внезапно.
< Предишна | Следваща > |
---|