www.zdravni.com

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

Краста. Как да се справим с крастата?

(0 votes, average 0 out of 5)

 

Описание на краста

Крастата е заразна болест, която се причинява от особен кърлеж (акар), паразитиращ само у човека. Тя е много разпространена във всички страни в света. Разпространението й е тясно свързано с материалното състояние, санитарно-хигиенните условия на живот и култура на населението.

Начин на заразяване

Заразяването с краста става, когато оплоденият женски акар попадне върху кожата на здрав човек. Развитието на болестта започва 7-10 дни, след навлизането на паразита в кожата.

Симптоми на краста

Характерният обрив  на крастата е ходът (тунелчето). То има вид на права или извита чертичка, леко надигната над повърхността на кожата, с дължина от няколко мм до 1 см и ширина 1 мм. Цветът на тунелчето е сивкав. На единия край се образува разширение, в което се намира паразитът. Ходовете се разполагат най-вече между пръстите а ръцете, по китките, лактите, корема (около пъпа) около  гръдните зърна у жените, седалищната област, по члена у мъжа. Характерен белег на крастата е сърбежът, който се усилва нощно време. Той води до многобройни разчесвания на кожата и безсъние. Заразяването става непосредствено от бол-ния човек или чрез вещи и предмети на болния.

Лечение на краста

Необходимо е да сe провежда едновременно лечение на лицата  у едно семейство - мъж, жена, деца, въпреки че някои от тях могат да нямат още клиническа изява на болестта.

Лечението цели  да се премахне от кожата на болния и от неговите  дрехи причинителя на крастата - акара. Това се постига с различни средства.

Серен мехлем за лечение на краста

Едно от най-старите и разпространени средства е сярата под формата на мехлем със свинска мас (30% за възрастен човек и 20% за деца). Лечението се провежда по следния начин: серният мехлем се втрива в кожата на цялото тяло (с изключение на  главата и врата) веднъж дневно 3 дни подред. Втриването трябва да е най-енергично в онези участъци на кожата, където има обриви. На четвъртия ден болният се изкъпва, преоблича и сменя чаршафите на леглото. Дрехите на болния подлежат на дезинфекция (изваряване). Горните дрехи и тези, които не могат да бъдат изварени (одеяла, палта и др., се изглаждат с гoреща ютия или се оставят на въздух да се проветряват, без да бъдат ползвани в продължение  на 2 седмици, през което време акарите умират.

Профилактика на краста

Най-важният момент в предпазването е своевременното откриване и лечение на болния. При откриване на болен от краста тря6ва да се прегледат всички лица, които са били в контакт с него, и на откритите болни да се приложи незабавно и едновременно лечение, за да се избегне повторното предаване на болестта.

 

 













Любопитно





loading...

Последни коментари

Кой е онлайн

В момента има 78 посетителя в сайта