www.zdravni.com

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

ОТСТРАНЯВАНЕ НА КАМЪНИ В БЪБРЕЦИТЕ

(0 votes, average 0 out of 5)

 

 

 

Доц. Илия Салтиров е началник на клиниката по ендоурология и на катедра “Урология и нефрология” във ВМА.

Клиниката е единствената у нас, специализирана по малко инвазивна урология. В нея заболяванията се лекуват по най-щадящия пациента начин без големи хирургически разрези. Катедрата включва още една клиника - тази по обща урология, както и отделенията по нефрология и за хемодиализа.


- Доц. Салтиров, ваши пациенти са благодарни, че сте ги избавили от камъни в уретера. Какво е новото в лечението им днес?

- В клиниката по обща урология се прилагат всички съвременни методи за диагностика на заболяванията на отделителната и половата система. Правим класически отворени хирургични операции на бъбрека, уретера, пикочния мехур, простатната жлеза и външните полови органи, оперираме и тумори.

Камъни в бъбреците се лекуват в клиниката по ендоурология и екстракорпорална литотрипсия. Това означава, че ги разбиваме със съвременни щадящи малкоинвазивни методи на лечение на урологичните заболявания. Клиниката е създадена през 2000 г. и доказа, че може да постигне много по-добри резултати при лечението, отколкото с по-старите методи. Новите методи са подходящи за над 98 % от пациентите с уролитиаза (камъни в бъбрека и уретера), при около 70% от пациентите със заболявания на простатната жлеза и при над 80% от пациентите с тумори на пикочния мехур.

- Как точно разбивате камъни в бъбрека и уретера с безкръвни операции?

- Уролитиазата, или камъните в бъбрека и уретера, днес могат да се лекуват изцяло само със съвременни малкоинвазивни методи. Оперативното лечение вече е в историята. Методът за лечение или комбинацията от методи се избира според големината, местоположението, химичния състав, функционалните промени в отделителната система и настъпилите усложнения. Това се прави строго индивидуално за всеки пациент.

Екстракорпоралната литотрипсия е разбиването на камъните с ударни вълни. Те се генерират от апарат извън тялото на пациента.

Чрез тези ударни вълни камъкът се разрушава на малки частици, които се елиминират с урината.

Такива апарати има доста в България, но не всички са достатъчно ефективни. Този във ВМА е последно поколение и е най-добрият апарат в света като технология и възможности. Тайната на успеха при този метод не е толкова във вида на апарата, а в правилната преценка кога и как да се приложи. При необходимост се назначават и допълнителните манипулации.

Често пъти при нас за лечение са постъпвали пациенти, при които без успех са извършвани многократни литотрипсии именно поради недобре поставени показания за прилагане на метода. За момента "рекордът" е на пациентка с 32 литотрипсии в продължение на 2 г. без резултат.

- Какви други възможности за лечение има?

- Когато този метод не е подходящ за камъка, прилагаме ендоскопски методи за лечение. В уретера или бъбрека се прониква с ендоскоп (оптичен инструмент), за да достигнем до камъка и да започнем разрушаването му под зрителен контрол с различни форми на физична енергия, включително и лазер. Проникването може да стане по естествените пикочни пътища при камъни в уретера и в бъбрека, ако са малки.

В някои случаи камъкът е голям - над 2 см, като изпълва част и дори цялата кухинна система на бъбрека. Това са т. нар. отливъчни, или коралиформени камъни. Тогава се налага ендоскопско разбиване през тесен канал - до 8-10 мм, който създаваме в лумбалната област от повърхноста на тялото до кухинната система на бъбрека. През него проникваме в бъбрека с ендоскоп и разрушаваме камъка. Парченцата се отстраняват по време на операцията.

- Какви са различните енергийни източници за разбиване?

- Разполагаме с всички познати енергийни източници, но през последните години все повече навлизат лазерите. Във ВМА имаме апарати за електрокинетична, ултразвукова и лазерна литотрипсия. Лазерната литотрипсия е най-ефективният метод, който може да се прилага както през ригидни (твърди), така и най-вече чрез флексибилните (гъвкави) ендоскопи.

- Какви са предимствата за пациента?

- Уролитиазата е заболяване, което често дава рецидиви. Ако веднъж си имал камъни, пак може да се появят. Класическите хирургични методи в миналото нанасяха сериозна травма върху бъбрека или уретера. Образуваха се сраствания, които затрудняваха следващи операции. Възстановителният период беше доста дълъг.

С навлизането на новите технологии престоят на пациента в болницата е от няколко часа до 2-3 дни, липсва травма или тя е минимална. Дни по-късно пациентът се връща към нормален ритъм на живот.

- Има ли значение големината на камъка при новите методи?

- Ако успеем да стигнем до камъка с ендоскоп, няма значение колко голям е той. По-големият означава по-дълго време на работа.

По-трудни за лечение са отливъчните, или коралиформени, камъни. Те наистина са големи, понякога са над 10-15 см, и когато са силно разклонени, невинаги можем през един канал да отстраним целия камък.

В такива случаи имаме няколко възможности, между които избираме в зависимост от конкретната ситуация. Единият вариант е да създадем още канали, през които да достигнем недостъпните части от камъка. Това е по-травматичен подход, ето защо предпочитаме да работим комбинирано - през един нефростомен канал за основната част от камъка и чрез гъвкав ендоскоп и лазер за останалите недостъпни части от камъка. Когато остатъците от камъка не са големи, може след ендоскопската литотрипсия да се направи и разбиването им с извънтелесни методи.

- Кои симптоми са важни, за да започнат пациентите лечение навреме?

- Бъбречнокаменната болест се среща често. Засегнати са към 10% при мъжете и 4-5% при жените. Колкото по-рано се е образувал първият камък, толкова по-вероятно е да се случи още веднъж в живота. Болката от бъбречна колика е една от най-силните, която може да ви сполети. Тогава пациентът отива веднага на лекар. По-коварно е, когато заболяването протича безсимптомно. Това се случва при т.нар. дренажни камъни, откриваме ги при случаен преглед.

Клиничната картина е различна при различните пациенти. Ако имат оплаквания от болка, макар и слаба в областа на кръста, която не се влияе от физическа активност или от положението на тялото, ако забележат промяна в цвета на урината или имат чести уроинфекции, е добре да потърсят консултация с уролог. Ехографията може бързо и безвредно да установи има ли проблем. След това се прилагат рентгеноконтрастни методи, които дават на лекаря по-точна информация, за да може той да вземе правилното решение за лечение.

- Какъв е най-често срещаният химичен състав на камъните?

- Разнообразен е. Най-често са от калциев оксалат (52%), калциев фосфат, пикочна киселина, струвит (магнезиево-амониев фосфат) и цистин. Камъните от пикочна киселина са около 8%, свързани са главно с метаболитни нарушения, подагра, дехидратация или приемане на предимно белтъчна храна.

- Вие сте лекували стотици болни. Как се печели доверие?

- Да ти се довери пациентът, означава да ти повярва, да е сигурен, че може да повери здравето си в твоите ръце. Не е лесно. Болният човек е много чувствителен, разтревожени са и неговите близки. При първата среща лекарят трябва да вдъхне преди всичко сигурност със своя професионализъм и компетентно мнение. Подходът винаги е индивидуален. Доверието идва малко по-късно, когато пациентът се увери какво е направил лекарят за него и здравето му. Ето защо лекарят трябва да бъде професионалист, да бъде всеотдаен в работата си, да знае и да може. А добрата дума винаги помага.

 

24chasa.bg

 













Любопитно





loading...

Последни коментари

Кой е онлайн

В момента има 1227 посетителя в сайта