www.zdravni.com

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

УРТИКАРИЯ. Копривна треска, какво е лечението

(0 votes, average 0 out of 5)

 

Описание на уртикария /копривна треска/

Копривната треска (уртикария) е едно от най-често срещаните алергични заболявания на кожата. Засяга лица във всички възрасти, които имат повишена чувствителност спрямо дразнители от най-разнообразно естество.

Симптоми при уртикария/копривна треска/

Заболяването започва с внезапна поява на силен сърбеж, нерядко придружен от втрисане и повишаване на температурата - оттук и названието копривна треска. Болестта се проявява с характерни обриви, наречени уртики или кабари. Те представляват плоско надигнати над нивото на кожата изменения, силно сърбящи, траещи от няколко минути до няколко часа. Разполагат се по гърба, гърдите, крайниците и лицето. Могат да засегнат и клепачите, устните, половите органи, а така също и лигавицата на устата, ларинкса и фаринкса. При последните локализации, ако не се вземат навреме мерки, може да се получи задушаване.

Прогнози при уртикария /копривна треска/

Протичането на копривната треска може да бъде остро и хронично. При острата форма обривът се явява внезапно, трае няколко часа или дни (до 1-2 месеца) и изчезва, без да оставя следи.

Хроничната форма се характеризира с дълготрайно (често продължаващо години) появяване на обриви и склонност към постоянни повторения. Най-чести алергени, причиняващи копривна треска, са хранителните продукти - яйца, месо, риба, ягоди, шоколад и др.; на втора място по честота се нареждат лекарствените средства. Повторното инжектиране на различни серуми с лечебна цел може да причини серумна болест и копривна треска. Нерядко различни чревни паразити играят същата роля. От голямо значение е също състоянието на нервната система, вътрешните органи.

Лечение на уртикария /копривна треска/

При лечението на копривната треска от най-голямо значение е да се открие и отстрани причината на заболяването храни, лекарства и др. За тази цел болният трябва да се самонаблюдава много внимателно. Първата помощ, която трябва да се окаже на болния до идването на лекаря, е да му се даде някакво слабително средство (рициново масло, английска сол и др.), за да се намали интоксикацията. През първите 2-3 дни болният се оставя на лека храна - чай със сухар и ябълки. Не трябва да се приемат никакви лекарства. За успокояване на сърбежа се препоръчва мазане с ментолов спирт, разреден оцет и др. Хроничните форми на уртикарията се влияят много добре от пребиваване във висока планина (над 1600 м), както и от балнеолечение (Банкя, Вършец, Наречен).

 

 

Прочетете още:


СЛЪНЧЕВА АЛЕРГИЯ - КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ?

ДЕРМАТИТ - лечение на лекарствения дерматит

НЕВРОДЕРМИТ - как да го познаем

ВРОДЕНА ЕКЗЕМА

СЕБОРЕЙНА ЕКЗЕМА НАТРУПВА ЛЮСПИ ПО КОЖАТА

ЕКЗЕМА - причини за екзема

УРТИКАРИЯ. Копривна треска

КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА СЪРБЕЖ

 

 













Любопитно





loading...

Последни коментари

Кой е онлайн

В момента има 81 посетителя в сайта