Описание на невродермит
Невродермитът е често срещащо се кожно заболяване, което се характеризира със силен сърбеж и типичини изменения по кожата. По своята клинична картина невродермитът прилича на хроничната екзема. Засяга caмo възрастни хора и по-големи деца.
Видове невродермит
Различават се две форми - ограничен и дифузен невродермит. Ограничената форма се среща по-често.
О г р а н и ч е н и я т н е в р о д е р м и т започва със силен сърбеж. Кожата потъмнява задебелява, става по-плътна и грапава. По повърхността и се виждат тънки люспи. Нормалнитe кожни гънки стават ясно изразени. Измененията се локализират най-често по врата, задколенните ямки, поясната област, бедрата и скротума. Протичането на болестта е продължително - с месеци и години
Д и ф у з н и я т н е в р о д е р м и т засяга обширни кожни участъци - най-често лицето, крайниците и поясната област. Под влияние на силния сърбеж и разчесването кожата става суха, груба, неравна, с усилена пигментация, на места покрита с тънки люспи. Болестта протича бавно и продължително.
Причини за невродермит
Причините за появата на невродермита са в тясна връзка със състоянието на нервната система. За болните от екзема и невродермит са много важни правилното хранене и диетата.
Диета при невродермит
При остри подмокрящи екземи е подходящо провеждането в продължение на 3-4 дни строга млечно раститена и безсолна диета с ограничение ,на течностите. На бoлния се препоръчват пресни плодове и зеленчуци с богато съдържание на витамини. Забраняват се трудно смилаемите и дразнещи храни - свинско, бобови храни, риба, маслодайни ядки (Орехи, фъстъци, бадеми) , подправки, силен чай, кафе, алкохол. Цигарите са силен възбудител на нерваната система и трябва да се спрат.
Лечение на невродермит
Местното лечение на невродермит трябва да се провежда внимателно, защото кожата pеагира неблагоприятно дори на индиферентни средства. То се провежда в зависимост от състоянието на кожата и индивидуалните особености на болния, като се променя при най-малкото не понасяне. Кожата на екземно болния се дразни лесно от водата и сапуна, затова измиването трябва да става рядко, и то с хладка вода и по-мазни сапуни. Премахването на корите (почистването) да става леко с марля, напоена с растително. Масло (слънчогледово, маслиново, рициново и др). При остри екземи, придружени от подмокряне, се прилагат компрес разтвор от калиев хиперманганат (няколко кристалчета в 1-2 литра вода до получаване на розов разтвор). Компресите се правят с няколко пласта наряза на на квадрати марля, която се напоява с разтвора, изстисква се и се поставя върху болния кожен участък. При засъхване марлята се напоява отново. Времетраенето на компресите е 1-2 часа, а се прилагат два пъти в денонощие.
При хронична екзема и невродермит, когато настъпи значително задебеляване на кожата, за резорбиране и разнасяне на инфилтрата се употребяват по предписание на лекар мази, съдържащи 5-10% катран, 5-10% салицилова киселина и др. При себорейната екзема се прилагат с успех мази, съдържащи 3-5% сяра, ихтиол или салицилова киселина.
Климатолечение на невродермит
Болните от хронична екзема, наследствена екзема и невродермит се влияят много добре от климатолечение (висосокопланинско и марско), а така съща от сeроводородни и радиоактивни води (Кюстендил, Момин проход и др.). Основното лечение трябва да бъде насочено към укрепване на нервната система чрез закаляване, разходки на чиствъздух, спорт, туризъм, осигуряване на достатъчен сън.
Прочетете още:
< Предишна | Следваща > |
---|