Хрема. Описание на остра хрема
Острата хрема е едно от най-често срещаните заболявания. В повечето случаи инфекцията засяга не само лигавицата на носа, но и лигавицата на фаринкса и около носните кухини. Най-често причинителите са вируси. Попаднали върху лигавицата на носа, те я увреждат и отварят входна врата за нахлуване на болестотворни бактерии. Те от своя страна стават причина за развитие на гнойната фаза на острата хрема, а също и за появата на различни усложнения -синуити, отити, бронхити, бронхопневмонии и др. Предразполагащи моменти за възникване на острата хрема са лошите битови и работни условия, нерационалното хранене, умората, простудата, липсата на закаленост, нервно-психически напрежения, а също и контактът със заболели от хрема.
Фази на острата хрема
Острата хрема обикновено протича циклично и преминава през три фази.В на ч а л н а т а ф а з а, която трае 1-2 дни, болният се оплаква от сухота и дразнене в носа и фаринкса (гълтача) . Носът е запушен, лигавицата му зачервена, набъбнала, без да има секреция, налице е по-силно или по-слабо гла¬воболие. Гласът на болния е гъгнив, обонянието е нарушено.
През втората фаза на острата хрема се появява обилна бистра секреция. След 3-4 дни настъпва третата фаза, когато секретът става слузно-гноен поради попадналата в носа вторична инфекция. Дишането през носа и в тази фаза е все още затруднено, но постепенно се подобрява, секрецията от носа намалява, общото състояние постепенно се подобрява и след 7-10 дни настъпва пълно оздравяване. Общото състояние при кърмачетата и децата до 3-годишна възраст при заболяване от остра хрема е значително по-тежко. Децата са неспокойни, температурата им може да се повиши до 39-40 градуса, дишането през носа е силно затруднено или ,въобще невъзможно. При кърмачетата е смутено и храненето. Те не могат да сучат поради запушения нос. Спят неспокойно. Понякога може да се появи диария и повръщане. Високата температура трае обикновено 2-3 дни, след което постепенно спада. Ако тя се повиши отново, трябва да се мисли за настъпило усложнение. Поради близкия контакт между носните и Около носните кухини катаралния синуит, който придружава острата хрема, може да премине в гноен. Преминавайки през Евстахиевата тръба, която свързва гълтача със средното ухо, инфекцията може да причини остро катарално или гнойно възпаление и на средното ухо -отит. Ако инфекцията слезе към долните дихателните пътища, предизвиква бронхити, бронхопневмонии и други.
Профилактика на хрема
Профилактиката на острата хрема се състои главно в закаляване на организма. През есенно-зимния и зимно-пролетния сезон трябва да се правят кварцови облъчвания на цялото тяло. Ултравиолетовите лъчи убиват много бързо причинителите на острата хрема.Много важно е поддържането в ред на носното дишане, тъй като дишането през устата води до лесно простудяване.
Причини за затрудненото носно дишане при децата
Най-честата причина за затрудненото носно дишане у децата е увеличената трета сливица, а у възрастните - изкривяването на носната преграда, полипите в носа и др. Необходимо е да се обърне сериозно внимание на правилното хранене, като храната трябва да бъде богата на пресни плодове и зеленчуци. Тялото не трябва да се облича прекомерно, за да не се изнежва. Необходими са заканителни процедури, избягване на студени напитки, създаване на оптимален микроклимат в бита и труда и пр. Още при първите симптоми на острата хрема трябва да се започне общи процедури, чайове, инхалации, витамини. Болният трябва да пази стаен режим в продължение поне на 3 дни. При кърмачета винаги е необходим съветът на лекаря.
< Предишна | Следваща > |
---|