Описание на синузит
Възпалителните заболявания на околоносните кухини, максиларните (горно челюстни околоносни синуси),челните синуси, решетъчният лабиринт и сфеноидалният клиновидният синус се наричат синуити. Те биват остри и хронични.
Причини за синузит
За тяхното проявяване честа причина е хремата. Важна роля играят също изкривяването на носната преграда, наличието на увеличена трета сливица, предразположението на организма към заболявания на кожата и лигавицата. Синуитът може да се развие и при грипни и грипоподобни заболявания, при заболяване на зъбите, когато корените на зъбите стърчат в максиларните синуси и инфекцията от болния зъб премине в синуса - одонтогенен синуит. Причинителите на синусите са най-различни болестотворни микроорганизми. При хрема освен възпаление на носната лигавица, има възпаление и на лигавицата,на околоносните кухини -синусите. Поради това, ако хремата (лекувана или нелекувана) не премине за срок от една седмица, трябва да се мисли за възпалителен процес в синусите. Когато възпалителният процес е обхванал повече от един синус, заболяването се нарича пансинуит.
Симптоми на синузит
Най-честото оплакване на болните от синуит е главоболието. При острите форми има и повишена температура, липса на апетит, отпадналост и лесна уморяемост. От едната или от двете ноздри изтича слузно-гноен или чисто гноен секрет. При възпаление на максиларния синус, болката е в областта ,на кучешката ямка и горните зъби, при заангажиране и на решетъчния лабиринт (което става много често) болката е в корена на носа и вътреочния очен ъгъл. Когато има синуит на челните синус, болката е съсредоточена в челото и се усилва при почукване в областта под и над веждите. Когато пък има заболяване на сфеноидалния (клиновидния) синус - главоболиетo е в тилната област на главата по дълбочина на орбитите. Обикновено при заболяване на околоносните кухини се запушват,едната или двете ноздри, намалява или напълно изчезва, а гнойният ексудат изтича от носа или се стича в глътката на болния.Гнойното течение при острите синуити е по-обилно от това при хроничните.
Лечение на синузит
Лечението на острите и хроничните синуити трябва да е провежда навреме, за да не, се стигне до усложнения. За да не се стигне до остро или хронично възпаление на околоносните кухини, необходимо е да се лекува веднага всяка ,новопояваща се хрема, въпреки че се счита за невинно заболяване. Усложненията на синуитите могат да бъдат орбитални и вътречерепни. Най-честите са орбиталните усложнения - оток на клепачите, възпалние на надкостницата на орбитата, образуване на абсцес под нея, флегмон на самата орбита, възпаление на очния нерв и др. Инфекцията обикновено идва от възпаления синус - преминава през стената му и нахлува в орбитата или клепача .
Много по-тежки, макар и много по-редки, са вътречерепните усложнения от синусен произход. Инфекцията - често идва от челния синус, а по-рядко от останалите синуси. Нахлула във вътречерепното пространство, тя може да предизвика възпаление на мозъчната обвивка – менингит, а също и абсцес на мозъка. За тези компликации трябва да се мисли и да се търси своевременната намеса на специалиста с оглед тяхната правилна и своевременна диагноза, както и за тяхното незабавно лечение.
< Предишна | Следваща > |
---|