Бронхит и кашлица. Какви са симптоми?
Мъчителна кашлица, суха или със секрет; дразнене зад гръдната кост; евентуално висока температура.
Причини за кашлица през нощта
- Вирусна, бактериална, гъбична инфекция или други паразити
- Тютюнопушене
- Дразнене на дихателните пътища от газове, химически вещества и др.
- Сърдечна недостатъчност
- Медикаменти (например АС Е-блокери)
- На психическа основа (нервност, пристъп по време на концерт)
Кога да отидем на лекар при кашлица
Ако след 3 дни не настъпи подобрение, при хронична кашлица; при кървави или гнойни храчки, болки при дишане, задушаване .
Домашно лечение при кашлица и бронхит
Инхалации: Капнете няколко капки евкалиптово, ментово или смърчово масло в 2 л гореща вода и в продължение на 10 минути вдишвайте дълбоко (покрийте главата си и купата с кърпа).
Компрес: Нанесете слой извара със стайна температура с дебелина един пръст върху памучна кърпа. Поставете кърпата върху гърдите, увийте тялото с още една кърпа и сложете върху нея грейка, оставете да подейства около 30 минути .
Течности: Пийте много течности, най-малко 2 - 3 л дневно, тъй като при кашляне се изхвърлят много течности, а за втечняване на секрета е необходима много вода.
Подходящи лекарства при кашлица
- Сuнтетичнu вещества
- Бромхексин
- Ацетилцистеин (АСС®)
- Амброксол (Мукосолван
Растителни препарати
- Екстракт от мащерка
- Екстракт от бръшлянови листа
- Прясно изстискан сок от теснолист живовляк (Plantago lanceolata)
Допълнителни мерки при кашлица
Сложете овлажнител за въздух или мокри кърпи върху радиаторите
Това е вредно
- Сух или студен въздух
- Пушене
Най-ефикасни чайове при кашлица и бронхит
• Чай от теснолист живовляк (срещу дразнеща кашлица! Залейте 1 ч.л. от бuлkата с 1 чаша вряща вода, оставете да npecmou 5 минути, прецедете и пиите по 1 чаша няколко пъти дневно.
• Комбиниран чай (срещу Дразнеща кашлица)
Кашлица през нощта
Всяка кашлица, независимо от какво е предизвикана, се засилва през нощта. Това става по няколко причи ни и преди всичко заради хоризонталното положение, което не улеснява оттичането на секретитс от носа и синусите. Ето защо слузта се стича и се натрупва в гърлото, а това на свой ред отключва рефлекса за прочистването му чрез кашлица. Слузта и течностите в белите дробове също не се оттичат правилно в легнало положение поради промяна в кръвоснабдяването на тази зона.
Трябва да се има предвид, че в легнало положение детето не кашля толкова силно, както когато е право, но пък секретите се отделят доста по-зле. Освен това през нощта въздухът става по-студен и сух, при което дразни още повече възпаленото гърло и трахеята.
Кашлица, която се засилва значително през нощта или се появява само нощем, най-вероятно означава, че детето има не просто настинка. Не е изключено да става въпрос за астма или коклюш. Нощната кашлица след прекаран коклюш продължава няколко седмици и дори месеци.
Как се проявява астмата?
Астмата обикновено се проявява с характерно свирене при издишане, стягане в гърдите и затруднено дишане. Кашлицата нощно време също може да е един от признаците на тази болест. При децата, които по принцип боледуват от астма в по-лека форма, отколкото възрастните, това може да бъде единственият симптом. Все пак важно е да се обърнете своевременно към лекар, за да се уверите, че диагнозата е вярна.
Освен кашлица детето може да има и други симптоми, навеждащи на мисълта за астма. Те невинаги са лесни за разпознаване. Например при подвижни игри може бързо да се задъхва и това го кара да започне да ги избягва. Някои деца несъзнателно свеждат до минимум двигателната си активност. Ако не се лекува, астмата може да се отрази пагубно върху развитието на детето .
Препоръки за лечение на нощната кашлица
Методите за лечение на нощната кашлица зависят от причините за появата и. Коклюшът например ще мине постепенно и от само себе си, докато астмата трябва да се лекува.
Обърнете се към лекар, ако детето страда от кашлица, която се засилва през нощта или се появява само нощем, тъй като е много важно да се диагностицира навреме такава опасна болест като астмата. Възможно е докторът да изпрати детето ви на рентген за снимка на белите дробове, така че да се изключат други възможни причини за кашлицата.
Следваща > |
---|