Редовният прием на риба, ядки, зехтин и всички продукти, съдържащи омега 3 мастни киселини, заедно с отстраняването на тлъсти храни от трапезата, намаляват риска от очни заболявания.
Това заяви д-р Светослав Дойчинов, офталмолог от специализираната очна болница “Вижън” в София. Докторът посочи няколко проучвания. С 35 % се понижила опасността от макулна дегенерация (най-често се проявява с нарушение на централното зрение) при хора, които в продължение на 10 години са яли редовно ядки. Това показват резултатите от изследване сред 2500 души в Австралия.
С 31 % пък пада вероятността от ранно развитие на очни заболявания, ако поне 1 път седмично ядете риба. “В личната ми практика често наблюдавам хора с развита хипертонична болест, която води до характерни изменения на кръвоносните съдове в очите. Веднага питам пациентите дали прекаляват със солта и тлъстите храни - отговорът е “да”, обясни д-р Дойчинов. Неговият съвет е солта въобще да се изключи от храненето, защото става дума за чисто психологичен проблем, който продължава да ни измъчва за не повече от една седмица. След това чувствителността на окото се успокоява.
Бялата захар и бялото брашно (най-вече тестените изделия) също отключват съдови оплаквания в окото. “Даже скоро прочетох, че късогледството се дължи на прекомерната употреба на скорбяла (или на хляб), натрупвана с поколенията. Тази теория е руска, по нея се работи в момента”, каза още д-р Дойчинов. И обясни, че хлябът е следвоенна храна, т.е. евтин поминък в периода след войните на миналия век. Веднага след това офталмолозите наблюдават драстично увеличаване на миопиите (късогледството).
Употребата на зехтин пък намалява с 35 % появата на съдови заболявания. А прекомерната консумация на червеното месо повишава с напредване на възрастта с над 50 % вероятността от проблеми с очното дъно. И по-точно: установено е, че хората, които хапват по над 10 порции червено месо седмично, са изложени на риска да развият катаракта или макулна дегенерация. Това е доказало проучване с над 6700 души между 58 и 69 г. с установени преди това симптоми на катаракта. Обратното - ако хапваме пиле 3 пъти седмично, ще постигнем положителен ефект, понижаваме опасността от катаракта с 57 %, сочат още данните от проучването. Но този режим на хранене трябва да се спазва с години, а не само за 1-2 седмици или месеци. Тук става дума за цялостна хигиена на храненето. Д-р Дойчинов добави, че лещата реагира на всичко с помътняване. Затова и при продължително лошо хранене се стига до очното перде. Най-често след 50-ата година.
“Ето защо казваме, че хроничната употреба на някои храни и добавки може да доведе до сериозни очни заболявания”, уточни д-р Дойчинов.
Очният лекар от “Вижън” даде още няколко съвета:
* Витамин А, който се съдържа в рибата и в морковите, е много важен за доброто нощно виждане.
* Витамин В комплекс предотвратява хронични възпаления и намалява риска от макулна дегенерация (от последния проблем може да се избяга и чрез приема на витамин Д).
*Витамин С, който е важен антиоксидант (откриваме го най-вече в кората на ябълката), понижава вероятността от появата на очно перде. Витамин С се съдържа и в шипковия чай и вино. Доказано е, че редовна им употреба подпомага здравината и еластичността на кръвоносните съдове. Хората, страдащи от късогледство, е добре да консумират и глог, който също е богат на аскорбиновата киселина (витамин С) и на каротин (витамин А).
* Витамин Е също намалява риска от катаракта.
* Т.нар. фитохимикални антиоксиданти, които се откриват в растителни екстракти като тези от гинко билоба и боровинка, съдържат вещества, осигуряващи защита срещу оксидативния стрес в цялото тяло, включително и на очите. Това е обяснението, че боровинката оказва положителен ефект за адаптацията на окото към тъмното. Затова навремето английските пилоти, които трябвало да бомбардират Берлин, хапвали от плода с килограми, за да подобрят нощното си зрение.
* А ето и още няколко продукта, които трябва да присъстват на трапезата ни, за да подпомагаме работата на очите ни: пресен лук, магданоз, моркови, тиква, извара, яйца, черен дроб, морски храни, пъпеш.
< Предишна | Следваща > |
---|