Предупредителни признаци на хипергликемия
Поддържането на високи нива на глюкозата в кръвта може с времето да доведе до усложнения на диабета. Тези нива обаче могат да станат опасно високи и в краткосрочен план и да доведат до животозастрашаващи ситуации, които могат да причинят кома или смърт. Важно е да се изясни какви са предупредителните признаци и как да се лекува хипергликемията.
Диабет тип 1. Ако има прекалено малко инсулин в тялото - това води до получаването на твърде много глюкоза в него. От високото ниво на кръвната глюкоза може да възникне едно рядко срещано и сериозно, но предотвратимо състояние, изискващо спешна помощ. Диабетната кетоацидоза настъпва, когато не се получава достатъчно инсулин, и е най-вече проблем за хората, които имат диабет тип 1 . Всеки път, когато в тялото няма достатъчно инсулин, мускулите не могат да поемат глюкозата, от която се нуждаят. Те се чувстват изтощени от глад и затова тялото започва да разгражда мазнините да ги ползва като енергиен източник. Кетоните са страничен продукт от това разграждане. Ако кетоните се образуват по-бързо, отколкото тялото ви е способно да ги отдели чрез урината - те се натрупват в кръвта. Тези киселинни продукти отравят кръвта. В същото време глюкозата прониква в урината, бъбреците произвеждат повече урина, а диабетикът се обезводнява. Състоянието на обезводняване и кетони в кръвта се нарича кетоацидоза.
Това може да започне по доста "невинен" начин: ако е пропусната една инсулинова доза, ако инсулинът се е развалил или ако инсулиновата помпа се е запушила. Неустановената навреме висока кръвна захар може да причини кома, шок, пневмония, трудно дишане и дори смърт. Ако това се случи при малки деца, те могат да получат оток на мозъка (церебрален едем). Кетоацидоза може да настъпи при хора с диабет тип 1, при които още не е поставена диагнозата, като може да се развие и по време на периоди от стрес или заболяване. Когато тялото трябва да се справи с всяка бактериална инфекция, всяка болест като напр. грип, или някаква стресова ситуация - хормоните карат черния дроб да освободи съхраняваната в него глюкоза. Освен това тези хормони блокират действието на инсулина.
Признаци на диабетна кетоацидоза
Това състояние често дава много предупредителни сигнали, преди да се случи, но може да настъпи и внезапно. Ако редовно се проверяват нивата на кръвната захар по няколко пъти на ден, няма да се пропуснат най-важните предупредителни сигнали: високо ниво на кръвната захар и кетони в урината. Урината трябва ga се изследва за кетони Винаги когато глюкозата в кръвта ви е нaд 16,6 mmol/l (300 mg/dl). Признаците на диабетна кетоацидоза включват: липса на апетит, болки в стомаха, повръщане и дискомфорт в стомаха, замъглено зрение, треска или топла, суха или зачервена кожа, затруднено дишане, чувство на слабост, сънливост, ацетонов дъх, повишена жажда, сухота в устата и нужда от често уриниране.
Диабет тип 2. В сравнение с хората с диабет тип 1, хората с тип 2 имат по-малко изразени промени в нивата на кръвната глюкоза. Въпреки това те могат да поддържат висока кръвна глюкоза в течение на дълго време, без дори да го знаят. Това може да се отрази на тялото и да доведе до усложнения от диабета. Чрез редовно самоизследване вие можете да се предпазите от хроничната хипергликемия.
Острата хипергликемия може да настъпи и при хора с диабет тип 2 и е животозастрашаваща. Хипергликемията при диабетиците с тип 2 обикновено не води до поява на кетони. Въпреки това нивата на глюкозата в кръвта може да се повишат до над 33,3 mmol/I (600 mg/dl) и дори до 55,5 mmol/I (1000 mg/dl). Това понякога се случва, преди да бъде поставена диагнозата диабет. Крайно високата хипергликемия може да доведе до кома.
Хиперосмоларният хипергликемичен синдром възниква почти изключително при хора с диабет тип 2. Той може да се получи при хора, които контролират диабета си само чрез диета и упражнения, при онези, които използват противодиабетни лекарства, и при използващите инсулин. Той настъпва най-често при хора, които не ползват инсулин. Една трета от всички случаи на хиперосмоларния хипергликемичен синдром се случват при хора, които не знаят, че имат диабет. Този синдром може да бъде причинен от стрес,инфекции, сърдечни пристъпи, инсулти, и gopu от диуретици. Понякога дори и нещо обикновено, като например да не получите чаша вода, когато искате, може да допринесе за това. То се случва по-често при хора, които са с ограничена подвижност, при възрастни хора, или при хора, които не могат да се грижат адекватно за себе си. Освен това с възрастта чувството за жажда се притъпява и затова по-възрастните хора се обезводняват по-лесно.
Хиперосмоларният хипергликемичен синдром настъпва, тъй като с нарастване нивото на кръвната захар се увеличава и уринирането и в резултат на това се появява обезводняване. Този процес може да продължи с дни и седмици. признаци на Хиперосмоларният хипергликемичен синдром : суха, пресъхнала уста; силна жажда; сънливост и обърканост; топла, суха кожа, без изпотяване; високо ниво на кръвната глюкоза. Ако е нaд 16,6 mmol/I (300 mg/dl) при двe измервания, препоръчителна е консултация със здравния екип; ако е над 27,8 mmol/I (500 mg/dl), ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се налага ga повикате БЪРЗА ПОМОЩ!
Прочетете още за диабета
-ОТКРИВАНЕ НА ДИАБЕТ
-СЪЩНОСТ НА ДИАБЕТА И ТИПОВЕ ДИАБЕТ
-КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА ВЪЗНИКВАНЕ НА ДИАБЕТ ТИП 1
-ДИАБЕТ ТИП 2 ПРИЧИНИ ЗА ВЪЗНИКВАНЕ, ПРОфИЛАКТИКА И ЛЕЧЕНИЕ
-ГЕСТАЦИОНЕН ДИАБЕТ ПРИЧИНИ ЗА ВЪЗНИКВАНЕ, ПРОфИЛАКТИКА И ЛЕЧЕНИЕ
-ПРАВИЛЕН КОНТРОЛ НА КРЪВНАТА ЗАХАР
- ВИДОВЕ ИНСУЛИН И СКОРОСТ НА ДЕЙСТВИЕ
-ОКАЗВАНЕ НА СПЕШНА ПОМОЩ В СЛУЧАЙ НА ХИПОГЛИКЕМИЯ
- ПЪРВА ПОМОЩ ПРИ ХИПЕРГЛИКЕМИЯ
- Сухота в устата може да симптом на диабет
- Изследване на кръвната захар
< Предишна | Следваща > |
---|