Кога да потърсите помощ при съмнение за свински грип?
При децата спешните предупредителни симптоми за свински грип включват:
-Бързо дишане или проблеми с дишането
-Синкав или сив цвят на кожата
-Детето не поема достатъчно течности
-Тежко или продължително повръщане
-Детето не се събужда или не води обичайната комуникация с възрастните
-Детето е необичайно раздразнително
-Настъпва подобрение от грипоподобните симптоми, но след това те се връщат с треска и още по-тежка кашлица.
Особено уязвими са децата между 2 и 5 години, съобщава 24chasa.bg. Причината е, че в тази възраст вече контактуват с повече хора и за първи път се срещат с циркулиращите сезонни вируси, към които обаче нямат никакъв имунитет.
В нашата болница също вече има доста малки деца с грип, те и децата с ротавирусни инфекции са преобладаващите ни пациенти в момента, каза доц. Мангъров. Децата с по-тежки симтоми са изследвани в лабораторията на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Доказан е пандемичният грипен вирус
А/H1N1pdm09,
известен като свински грип. За момента той преобладава и у нас, и в цяла Европа въпреки очакванията да доминира новият грип “Швейцария”. С появата си през 2009 г. А/H1N1 предизвика пандемия, която уби над 20 хиляди души.
За тежко протичане на грип при деца съобщиха лекари от Добрич в събота. Случаи има и в Пловдив и други градове.
Засега при нас няма критични ситуации, дори вече изписваме стабилизирани след острата фаза деца, обясни доц. Мангъров. Той успокоява родителите, че продължаващата и след болницата кашлица може да се задържи още 1-2 седмици, докато се възстанови лигавицата на трахеята.
Сред родители има и страхове за енцефалити
след грип,
за каквито случаи вече се говори. Според микробиолозите са рядкост - от 1 на 1000 до 1 на 10 000 болни, защото пандемичният грип атакува главно дихателните пътища.
Детската болница в София през последната седмица също приема предимно болни от свински грип и деца с респираторно синтициален вирус, наричан разговорно свиркащ бронхит.
“Лечението е според симптомите - с антивирусни
препарати, кислородно дишане
или медикаменти, които да разширят дихателните пътища”, обясни проф. д-р Пенка Переновска, завеждащ Клиниката по детски болести на Александровска болница и специалист по пневмология. При усложнения с бактериална инфекция се добавят и антибиотици. За щастие, няма деца в тревожно състояние, в цялата клиника от 3 г. нямаме фатален изход, каза проф. Переновска.
Освен деца и ученици тежко карат инфекцията също и възрастните над 65 г. и хората с хронични заболявания.