Какво представлява еклампсия?
Еклампсията представлява едно от най-драматичните усложнения при острия гломерулонефрит и нефропатиите на бременните. Тя се изразява в пристъп от тонично-клонични гърчове със загуба на съзнанието. Появява се и при болни със силно изразени отоци и висока хипертония най-вече в периода на разнасяне на отоците.
Причини за еклампсия?
Патогенезата на еклампсията се обяснява с настъпване на разстройство в мозъчното кръвообращение, което води до оток на мозъка и оттам до повишаване на черепномозъчното налягане. Отокът се появява поради повишената пропускливост на съдовите стени.
Еклампсия се появява повече у болни, които не са били на строга безсолна диета и са употребявали голямо количество течности. Среща се средно в 5-10% от случаите с остър нефрит.
Симптоми при еклампсия
Екламптичният припадък се предшествува от продромален период, през време на който болните изпитват силно главоболие особено в тилната област на главата, притъпяване на слуха, притъмняване пред очите, гадене, често повръщане от централен произход. Преди пристъпа артериалното налягане се повишава силно (210-230 мм). Количеството на белтъка в урината се покачва.
Как започва екламптичният пристъп?
Екламптичният пристъп започва внезапно, привидно без външни причини. Болният получава тоничен гърч със загуба на съзнанието. Лицето добива цианотичен цвят. Шийните вени набъбват. Очните ябълки се обръщат нагоре така, че се виждат склерите им. Това трае няколко секунди. Към тоничния гърч се прибавят клонични трепвания най-напред на лицето, а после на крайниците. Дишането се възобновява, но става шумно. На устните се появява пяна. Зениците се разширяват и реагират мудно или съвсем не реагират на светлина. При опипване очните ябълки са твърди. Температурата се повишава понякога над 40 градуса. Пристъпът продължава от една до няколко минути. След прекратяването на гърчовете съзнанието на болния не се възвръща; той изпада в кома. През това време дишането е дълбоко и хриптящо. Коматозното състояние може да продължи с часове. Установяват се патологични рефлекси. В денонощието могат да се повторят множество такива пристъпи.
Екламптичните пристъпи подобно на епилептичните могат да се съпровождат с прехапване на езика, непроизволно изпускане по малка и голяма нужда. Черепномозъчното налягане е повишено.
Понякога се явяват само еквиваленти на пристъпите: при напълни или отчасти запазено съзнание се явяват гърчове в някои мускулни групи преходна афазия, слабо нарушение на зрението (виждане като през мъгла), пристъпен задух, повръщане (повече у деца).
Въпреки тежестта на клиничната картина отделните пристъпи рядко завършват със смърт.