При бъбречна колика се препоръчват следните фитотерапевтични билкови смеси:
При невъзможност да се получи бързо лекарска по мощ, бъбречната колика може да се купира, използ вайки някои домашни способи, включително и фитотерапевтични.
Първото средство е гореща вана (в седнало по ложение, до нивото на сърцето) с температура на водата 38-390С, с продължителност 10-20 минути. В народната медицина се препоръчва във ваната да се добавят извлеци от билки, които може да се приготвят достатъчно бързо:
- стръкове бял смил, листа от конски босилек, листа и малки клонки от бреза, цвят от лайка и липа - по 10 г от всеки компонент;
- цвят от лайка и липа - по 20 г, слама от зелен овес - 200 г, листа от слез - 50 г;
- малки клонки с листата от бреза - 100 г, листа от малина - 20 г, листа от шапиче (цариче) и стръкове бял смил - по 10 г.
Сместа се залива с 3-5 л вряла вода, запарва се на топло 30 минути (ако се готвите за повторение на пристъпа, се запарва 2 часа), излива се в готовата вана.
Билковите вани имат успокояващо действие, способстват ликвидирането на спазъма на пикочните пътища и изхождането на камъка. След ваната трябва да лежите поне 1,5-2 часа, завити с топло одеяло.
Ако болките са внезапни и нетърпими, то преди ваната изпийте 2-3 чаши горещ чай с мед, пие се на бавни глътки в продължение на половин час (докато се приготвя ваната), за да не предизвика повръщане.
Листа от бреза - 1 част.
Корени от гръмотрън - 1 част.
Плодове от хвойна - 1 част.
Стръкове змийско мляко - 1 част.
Стръкове очиболец - 1 част.
4 супени лъжици от сместа се заливат с 1 л вряла вода, запарва се 30-40 минути, изпива се топло за 30-40 минути, като уринирането се задържа възможно най-дълго. При поява на силно желание да се изпразни пикочния мехур, се прави седяща вана, а при непреодолим позив към уриниране, се уринира без да се излиза от ваната.
Ако нямаме готовите компоненти на смесите под ръка, при бъбречна колика може да се използват настойки или отвари от отделни растения с пикочогонно и спазмолитично действие:
- отвара от листа, пъпки или малки клонки от бреза - 40 г (примерно 5 супени лъжици) на 1 л вряла вода, ври 20 минути;
• отвара от листа на червена боровинка - 60 г (при мерно 7-8 супени лъжици) на 1 л вряла вода, ври 10 минути;
- запарени листа от касис - 40 г (примерно 5 супени лъжици) на 1 л вряла вода, запарва се в тер мос З0-40 минути;
• напарени стръкове овчарска торбичка - 40 г (при мерно 5-6 супени лъжици) на 1 л вряла вода, запарва се 20 – 30 минути;
• отвара от стръкове полски хвощ – 30 г (примерно 5 супени лъжици) на 1 л вряла вода, ври 10 ми нути;
- отвара от листа на мечо грозде - 30 г (примерно 4 супени лъжици) на 1 л вряла вода, ври 20 минути;
- отвара от зелена овесена слама - 40 г (примерно 6 супени лъжици) на 1 л вода, ври 20 минути;
- напарени коренища от троскот - 60 г (примерно 6 супени лъжици) на 1 л вряла вода, запарва се в термос от 30 минути до 2 часа.
При възникване на колика, дадените лекарствени форми (отвари, настойки), могат да се приготвят достатъчно бързо (с изключение на последната, която трябва да подготвим по-рано). Трябва веднага да се изпият 1,5-2 чаши гореща отвара на малки глътки за 15-20 минути, след това да се пие по половин чаша след всяко уриниране. Цялото количество може да се изпие за едно денонощие. Често точно това е срокът, за който може да се справим с проточилата се бъбречна колика (нейните повторни пристъпи) и да се стигне до изхвърляне на камъка. Паралелно може да се пият сокове от ягодови плодове и зеленчуци - сокове от горска ягода, клюква, моркови, зеле.
Това са фитотерапевтичните методи за неотложна помощ в домашни условия при бъбречна колика.
Тези методи могат да се използват само при твърдо установена диагноза (!), след като сте за познати с проявленията на бъбречната колика и имате опит в нейното преодоляване, тъй като зад външната симптоматика на коликата може да се крие остър апендицит или някаква друга патология, изискваща различно лечение.