Само една порция дневно нахут, боб, леща, грах и сродните бобови култури могат значително да намалят "лошия" холестерол, изписван в медицинските документи и изследванията като LDL.
По този начин купичката ядене от 130-150 грама може да намали с около 5 процента риска от сърдечносъдови заболявания.
Новината за вкусното и евтино по цял свят "хапче" без странични ефекти идва от специализирания медицински журнал на канадската асоциация на специалистите по хранене.
Бобовите варива са богати на фибри и имат нисък гликемичен индекс. Което означава, че се разграждат бавно и се усвояват постепенно и продължително от организма. Това им дава възможност да намалят неблагоприятното въздействие на поетите през деня на животински мазнини и белтъчини.
Бобът и лещата, както и другите представители на семейството, са неизменна част от средиземноморската и азиатската кухня. Те са и най-популярните традиционни храни за българина, но през последните години незаслужено са пренебрегвани като прости. Това според диетолозите е голяма грешка, защото ползите от тези варива са доказани и многобройни. Включително за добрия метаболизъм и стройна фигура.
Последното изследване, което се фокусира върху въздействието на бобовите варива върху лошия холестерол, установява, че редовното им включване в менюто на мъжете води до по-голям ефект, отколкото при жените. Причината не е ясна. Но учените подозират, че LDL холестеролът при мъжете се намалява с по-висок процент, защото, от една страна, нивата при тях са по-високи, а от друга, в реалния живот ядат по-рядко от полезните храни с фибри.
Някои участници в изследването в началото се оплаквали от подуване на корема и газове от "грубата" храна. Но тези симптоми утихнали в хода на проучването. Това дава основание на учените да съветват да не се отказваме от първи опит да включим повече бобови в менюто си.