www.zdravni.com

  • Уголемяване на шрифта
  • Шрифт по подразбиране
  • Намаляване на шрифта

ДИЕТА ПРИ КОКСАРТРОЗА, КАК ДА СЕ ХРАНИМ ПРАВИЛНО

(2 votes, average 4.50 out of 5)

 

Остеоартритът (коксартрозата) възниква при износване на ставния хрущял, покриващ костната повърхност

Страданието възниква обикновено на опорните стави (колянна и бедрена), разказва д-р Валентина Стаменкова, диетолог, завеждащ Отделение по хранителна терапия към ВМА. В засегнатата става се натрупва излишна течност, която предизвиква оток и болка. За да се сведе рискът от заболяването до минимум, избягвайте свръхтеглото, защото ставите се натоварват допълнително.

Приемайте плодове и зеленчуци (жълто и оранжево оцветени), които снабдяват организма с нужните за заздравяването на увредения хрущял вещества. Избягвайте тютюнопушенето, стреса и консумацията на определени храни: пшенични и други зърнени продукти, говеждо и овнешко месо, захар, животински мазнини, сол, кафе, високомаслени млечни продукти, картофи и др. При някои хора доматите, лютите чушки и патладжаните може да провокират заболяването.

Прилагат се компреси (топли или студени). Топлото намалява болката, стимулира кръвообращението и подобрява подвижността. Студът е за предпочитане при зачервени подути стави. При възпалена и силно болезнена става се препоръчва покой.
Хранителният здравословен режим с пет порции дневно плодове и зеленчуци ще достави нужните хранителни вещества на ставите и имунната система. Незаменимите мастни киселини в рибата, ядките, семената (ленено семе) и пълнозърнестите продукти са силно ефективни за потискане на възпалението.

Каква диета да прилагате при коксартроза

Добре действа ананасът. Той съдържа ензима бромелин, който подобрява храносмилането и стимулира усвояването на хранителните вещества. Дневната доза сок от ананас е 200 мл. Може да се приема и под формата на екстракт. 
Боровинките също са великолепен източник на антиоксиданти и при редовен прием подобряват състоянието на болните с артрози. Така действа и нарът. Сокът от нар съдържа ензим, който подпомага възстановяването на увредения хрущял. Минималният прием на сок от нар е 2-3 супени лъжици неразреден сок всекидневно.

По отношение на консумацията на подправки с противовъзпалително действие може се консумират: джинджифил - 1 с.л. нарязан пресен джинджифил или 1 ч.л. джинджифил на прах всеки ден; куркума - 1/2 ч.л. добавена към ориза или зеленчуците всеки ден.

Освен с посочените съвети опитайте и с прием на веществото глюкозамин - съединение, спомагащо за изграждане на хрущялната тъкан. Приема се 3 пъти дневно по 500 мг. Възможна е и комбинация с друго вещество с подобно хондреопротектиращо действие.

 

 

 

 

 













Любопитно





loading...

Последни коментари

Кой е онлайн

В момента има 121 посетителя в сайта